Simav'da sosyal ve dini hayat
Social and religious life i̇n Simav
  1. Tez No: 357842
  2. Yazar: MERYEM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Simav'daki sosyal ve dini hayatı konu alan bu çalışma, katılarak gözlem, mülakat ve anket teknikleriyle elde edilen veriler ışığında anlama, yorumlama ve karşılaştırma ilkelerine bağlı kalınarak elde edilen bilgiler, analiz edilmeye çalışılmıştır. Toplam dört bölümden oluşan bu çalışmada ilk olarak araştırma konusuyla ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve çizilmiş, ardından da araştırma alanının genel özellikleri tasvir edilmiştir. Daha sonra araştırma alanının sosyal ve dini yapısı incelenmiş ve bu konuda halkın çoğunluğunun sahip olduğu özellikler çalışmaya daha çok yansıtılırken farklılıklara ve değişikliklere de değinilmiştir. Sonuç olarak ise, dini hayat üzerindeki dönüştürücü etkenler açıklanmaya çalışılmıştır. Halk inanışları, örf ve adetlerdeki değişmelerle, dinin toplumsal hayattaki yeri ve sahip olduğu fonksiyonlardaki değişmelerle ilçenin günümüzdeki karakteri analiz edilme amaçlanmıştır. Elde edilen tüm veriler sosyolojik yöntemlerle yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The methods of the participated observation and interview were basically used in this study dealing with social and religious structure in Simav. Under the lights of those outcomes, the datas has been analysed with the principals of understanding, interpretation and comparison. In the study consisting of four chapters at first hand the conceptual and theoretical frame was drawed. Then general features of the research were depicted. After that the social and religious structure of the research field were examined. On this concept, the features most people have were tried to reflect to the study and also differences and variences were considered in the study. As a last word of this study, deep effects of the religion on the life were tried to explain. The aim was to analyse the today character of the county with public beliefs, the changes of customs – traditions, the place and functions of religion inthe public life. All collected datas were read under the lights of sociological methods.