Bursa Ovası topraklarının potasyum durumu ve bu topraklarda alınabilir potasyum miktarlarının tayininde kullanılacak yöntemler
- Tez No: 357856
- Danışmanlar: PROF. DR. A. VAHAP KATKAT, PROF. DR. AHMET ÖZGÜMÜŞ, PROF. DR. İZZET Z. ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma, Bursa ovası topraklarının potasyum durumunu belirlemek ve yarayışlı potasyumun topraktan ekstr aks iyonunda kullanılan çeşitli kimyasal yöntemler ile standart biyolojik yöntem arasındaki ilişkileri araştırmak ama¬cıyla yürütülmüştür. Araştırma alanının 18 ayrı yerinden 0-20 ve 20-40 cm deriniilclerden toprak örnekleri alınmış ve potasyum ekstraksiyonu için dolruz kimyasal yöntem ile bir biyolojik yöntem kullanılmıştır. Kullanılan kinyasal yöntemler içinde standart biyolojik yöntem ile en yüksele korelasyonu 0.3 İT IîCl yöntemi vermiştir
Özet (Çeviri)
objective of this research was to determine the potassium status of the soils of Bursa plain and to investigate the relationships among the various methods used for the extraction of available potassium from the soils The soil samples at a deph of 0-20 and 20-40 cm were collected from 18 diffe rent points of the research area and nine chemical methods and a standard biological method hava been used for extracting potassium. The correlation between the chemical methods and the biological method showed that 0.3 IT EC1 extraction method had the highest correlation coefficient in all "the chemical methods.