Yağmurlama sistemlerinde su dağıtım ağının optimum tasarımı
  1. Tez No: 357855
  2. Yazar: F. EMİNE ÖZDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM KORUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, yağmurlama sulama sistemlerinde su dağıtım ağının optimum tasarımına yönelik Keller, Doğrusal programlama ve FAO optimizasyon yöntemleri ile parametrik bir tasarım yöntemi olan Linear Analiz Yönteminin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntemler model alan olarak seçilen Konya-Yukarıpmarbaşı Köyü Yağmurlama Projesi üzerinde uygulanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca kullanılan tasarım parametrelerindeki değişmelerin optimum çözüme etkisi araştırılmış, tasarımcı için uygulamaya yönelik olarak gerek ekonomik boyutta ve gerekse kullanım kolaylığı açısından bazı öneriler ortaya konmuştur. Anılan optimizasyon yöntemlerinde, akım hızı ve basınçlarla ilgili tasarım ölçütleri dikkate alınarak toplam maliyeti minimize edecek boru çaplarının, boylarının ve pompa basma yüksekliklerinin bulunması amaçlanmaktadır. Bunun yanısıra parametrik tasarımda maliyet dikkate alınmamakta, tasarım yalnızca hidrolik kısıtlar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu durumda pompajlı sistemlerde enerjinin pahalı bir yatırım olması nedeniyle optimizasyon yöntemleri avantajlı olurken, yerçekimli sistemlerde, minimum toplam maliyet parametrik tasarımla elde edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER : Su Dağıtım Agı, Optimizasyon, Yağmurlama Sulama, Pompajlı Sistem, Yerçekimli Basınçlı Sistem, Tasarım, Minimum Toplam Maliyet, Hidrolik Kısıtlar.
Özet (Çeviri)
In this study; Keller, Linear Programming, FAO Optimization and Linear Analysis Methods being used about optimum designing of the sprinkler irrigation network were put into practice on Konya Yukaripmarbasi Village Sprinkler Irrigation Project to compare with each other. Moreover, the effect of changes in design parameters to optimum solution was investigated and some recommendations were done for the designers either economical or easy in use in application of irrigation projects. Considering the design criterion about flow velocity and pressure in afforementioned optimization methods, this study aims to find out the pipe diameters, pipe lengths and pomp power which minimize the total costs. In addition to that in the parametrical design the total cost is not considered but the hydroulic constraints are. In that case, optimization methods would become advantageous due to high energy cost on one hand, minimum total cost is determined by parametrical design in gravitational systems on the other hand. KEY WORDS: Optimization, Sprinkler Irrigation, Pumping System, Gravity Pressurized System, Design, Minimum Total Cost, Hydroulical Constraints