Malign mezotelyomada lenf nodlarında saptanan okült metastazların sağ kalım ile ilişkisi
- Tez No: 357879
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN AHISKALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Malign mezotelyoma (MM) tanısı almış ekstraplevral pnömonektomi vakalarının lenf nodlarında çoklu seviyeli kesitler uygulayarak okült metastaz saptamak ve saptanan okült metastazların sağ kalıma etkisini araştırmak. Gereç ve yöntem: MM tanısı almış 30 ekstraplevral pnömonektomi (EPP) uygulanmış vakanın, 166 adet metastaz içermeyen lenf nodu bloğunda, çoklu derin kesitlerle ve malignite şüphesi olan vakalarda pansitokeratin (panCK) immünhistokimyası yardımıyla okült metastaz (OM) arandı. Saptanan okült metastaz odaklarının boyutları okülometreyle ölçüldü. Okült odaklar boyutlarına göre makrometastaz, mikrometastaz ve izole tümör hücresi (ITH) olarak sınıflandı. Saptanan okült odaklarla, lenf nodu metastazının sağkalım üzerine etkisi, operasyon mortalitesi olmayan 27 vaka üzerinden araştırıldı. Bununla birlikte operasyon mortalitesi olmayan 27 vakanın, diğer klinik ve histolojik özelliklerinin sağkalıma etkisi, asbest maruziyeti ve cinsiyet; cerrahi sınır pozitifliği ve rekürrens arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil ettiğimiz 30 vakanın, tanı anındaki yaş ortalaması; 54,0±9,19 (34,0-69,9) yıldır. EPP mortalitesi olan 3 vaka, çalışma grubundan çıkartıldığında, sağkalım fonksiyonlarını incelediğimiz 27 vakanın tanı anındaki yaş ortalamaları 53,57±9,58 (34,00-69,90) yıldır. Çalışmaya alınan vakaların ortalama sağkalım süreleri 22,82±20,39 (2,3-84,2) aydır. Çalışma hastalarımızın 19 (%70,4)'ünde asbest maruziyeti vardır, 8 (%29,6)'sında yoktur; 14 (%51,9)'unda MM sağ plevral yerleşimli, 13 (%48,1)'inde sol plevral yerleşimlidir; 3 (%11,1)'inde bifazik histoloji, 24 (%88,9)'unda epiteloid histoloji vardır; 24(%88,9)'unda akciğer invazyonu vardır, 3 (%11,1)'inde yoktur; 10 (%37)'sinde lenfatik invazyon vardır, 17 (%37)'sinde yoktur; 17 (%63)'ünde cerrahi sınrda tümör vardır, 10 (%37)'sinde yoktur. 17 (%63)'ünde rekürrens vardır, 10 (%37)'sinde yoktur. 30 vakanın 166 adet metastaz içermeyen lenf nodu bloğuna uyguladığımız çoklu seviyeli seri kesitler incelendiğinde 18 adet lenf nodu bloğunda okült metastaz saptadık. Okült odakların 3'ü makrometastaz; 10'u mikrometastaz; 5'i izole tümör hücresi boyutundadır. Çalışma öncesinde metastatik lenf nodu (ÇÖ LN) içeren hasta sayımız 8 (%29,6); Çalışma sonrası bulunan makrometastatik odakla birlikte (ÇS MLN) 9 (%33,3); makro ve mikrometastatik odaklarla değerlendirildiğinde (ÇS MmLN) 15 (%55,6); makro/mikro ve ITH içeren lenf nodlarıyla değerlendirildiğinde (ÇS MmITHLN) 17 (%63)'dür. Sonuç: Lenf nodlarının değerlendirilmesinde uygulanan çoklu seviyeli kesitler okült metastaz aranması açısından kullanılabilir bir yöntemdir. Morfolojik kısıtlamalar nedeniyle yardımcı teknik olarak malign mezotelyoma için panCK immünhistokimyası kullanılabilir. Lenf nodu metastazıyla, ÇÖ LN ve sırasıyla ÇS MLN; ÇS MmLN; ÇS MmITHLN için yapılan değerlendirmelerde sağkalımla istatiksel olarak anlamlı ilişki saptamadık (Log Rank, p>0,05). Asbest maruziyeti, cinsiyet, histolojik tip, hastalık yerleşim tarafı, akciğer invazyonu, lenfatik invazyon, cerrahi sınır pozitifliği, rekürrens ile sağkalım arasında istatiksel olarak anlamlı sonuç saptamadık (Log Rank, p>0,05). Mortaliteye göre hastalarımızın yaş dağılımları incelendiğinde ölen hastalarımızın yaş ortalaması istatiksel olarak yüksektir (Mann Whitney U test, p=0,036). 55 yaşın üzerinde sağkalımlar istatiksel olarak düşüktür (Log Rank, p=0,025). Cerrahi sınırda tümör olması ile rekürrens arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki vardır (Fisher's Exact test, p=0,007). Asbest maruziyeti ile cinsiyet arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (Fisher's Exact test, p=0,249).
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the relationship between occult metastases in lymph node which we found by taking serial sections and survival for malignant mesothelioma patients cured with EPP. Material and Method: One hunderd and sixty six and lymph node blocks of 30 extrapleural pneumonectomy specimens were examined for detecting occult metastases by multiple serial sections and panCK immunohistochemistry in blocks suspected of having metastases. The size of occult metastases were measured with occulometer, then classified as macrometastases, micrometastases and isolated tumor cells (ITC) according to their size. The relationship between patients with occult lymph node metastases and survival was evaluated in 27 patients who had no operative mortality. We also examined the relationship between survival and age, gender, asbest burden, histologic type, latelarity of tumor, resection margin status, recurrence, lympatic invasion and lung invasion in our study. And we evaluated the relationship between recurrence and surgical margin status, asbest burden and gender. Resuts: The median age for 30 patients at time of MM diagnoses was; 54,0±9,19 (34-69,9) year. The median survival for 27 patients, who had no operative mortality was 22,82±20,39 (2,3-84,2) months. We have 19 (%70,4) patients with asbest burden; 14 (%51,9) patients with right sided tumor; 24 (%88,9) with epithelial histology; 24 (%88,9) with lung invasion; 10 (%37) with lympathic invasion; 17 (%63) with positive margin; 17 (%63) with recurrence. We found 18 occult metastases in lymph nodes by taking multiple serial sections. 3 of them was macrometastases, 10 micrometastases and 5 of them was ITC according to their size. We had 8 (%29,6) patients with metastatic lymph node (QO LN) before our study; 9 (%33,3) patients with makrometastases (QS MLN) including our study; 15 (%55,6) with macro and micrometastases (QS MmLN); 17 (%63) with macro and micrometastases and ITC (QS MmlTHLN ) including those detected in. our study. Conclusion: Examining occult metastases in lymph node by using multilevel sections is an employable method. PanCK immunohistochemistry may be used for compelling cases when morphology is not enough to make differential diagnosis. We found no relationship between survival and occult metastases in lymph node for macrometastases, micrometastases and ITC. We found statisticaly significant relation between age and survival (Log Rank, p=0,025). We found no relationship between survival and gender, asbest burden, histologic type, latelarity of tumor, resection margin status, recurrence, lympatic invasion and lung invasion in our study. The older patiens had short survival when compared with younger ones. The recurrence and surgical margin status had statisticaly significant relationship (Fisher's Exact test, p=0,007). Asbest burden and gender had no statisticaly significant correlation (Fisher's Exact test, p=0,249).