Effect of residual compressive stresses on the fatigue crack growth behavior at the fastener holes
- Tez No: 35795
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışma, üzerinde bağlantı elemanı deliği bulunan düşük karbonlu bir çelikte, soğuk genleşme ve soğuk çekme işlemlerinin öncesinde ve sonrasında, yorulmalı çatlak büyümesi (FCG) davranışının incelenmesini sunar. Soğuk deformasyon işlemi sonrası, delik civarında bası iç gerilmeleri oluşturulmuş ve böylelikle soğuk deformasyona uğratılmış deney elemanlarının yorulma ömrü, soğuk deformasyona uğratılmamış olanlara göre dikkate değer ölçüde artırılmıştır. Çalışma, hem deneysel hem de teorik olarak desteklenmiş ve her iki kaynaktan gelen neticeler, teorik çalışmaların gerçeklerle uyumluluğunu bu konudaki mühendislik uygulamaları açısından doğrulamak için, karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study presents an investigation of the fatigue crack growth (FCG) behavior at fastener holes in a low carbon steel before and after cold-expansion and cold- stretching processes. After cold deformation, compressive residual stresses were developed around the hole, therefore the fatigue life of the cold-worked specimens compared to non-cold-worked specimens were significantly increased. The study was supported by both experimental and theoretical study and their results were compared in order to verify the theoretical study from point of engineering applications in this area.