Biyokütle yakıtlı bir birleşik gaz-buhar güç çevrimitasarımı
Design of a combined gas-steam power cycle with biomass fuel
  1. Tez No: 599893
  2. Yazar: SİNA DEKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kombine çevrim santrallerinde gaz türbinleri ve buhar türbinlerinden yararlanılır, yakıt olarak genelde gaz yakıtlar kullanılır. Gaz yakıtlar gaz türbinlerinin yanma odalarında yakılır ve genleşen gaz türbini çalıştırarak enerji elde edilir. Elde edilen enerjinin yanı sıra türbin egzozundan yüksek sıcaklığa sahip egzoz gazlarının atık ısı kazanına verilmesiyle elde edilen buhar ile buhar türbinlerinden de enerji üretimi sağlanmaktadır. Kombine çevrim iki farklı termodinamik çevrimin bir ısı eşanjörü yardımı ile birlikte kullanıldığı çevrimlere denir. Kombine çevrimi oluşturan iki çevrim vardır. Biyokütle Entegre Gazlaştırma Kombine Çevrim (BIGCC) tesisinin termodinamik analizi ve özgün bir tasarım ve önerilen bir konfigürasyonda enerji ve ekserji dengelerine dayanarak analizler yapılmıştır. Gaz türbininde (GT) yakıt olarak biokütle gazlaştırılması sonucu üretilen sentetik gazın kullanılması bu çalışmanın özgün yanını oluşturmaktadır. Bu kapasitelerde en yaygın olarak kullanılan Brayton gaz türbin çevrimi ile Rankin buhar türbin çevrimidir. Bu kombine çevrimin verimi gaz çevrimi ve buhar çevriminin veriminin ikisinden de yüksektir. Tesis verimliliği hem basınç hem de sıcaklık oranlarındaki artışla artar; ancak, ikincisi öncekinden daha güçlü bir etkiye sahiptir. Bu sebeple yakıt yatırım personel bakım onarım giderleri, çevre sorunları gibi faktörlerle hem enerji hem de işletme ekonomisi yönünden kombine santraller tek tek gaz ve buhar santrallerinden daha ekonomiktir. Özgün tasarımda 19,2 MWe ısıl güçte olan bir tesisin performansı, takım derecelendirmesini ve biyokütle besleme oranlarını bulmak için uygun değer işletme parametreleriyle analiz edilmiştir ve gaz çevrimi 19,2 MWe olan buhar çevrimi ise buna en uygun şekilde gerçekleştirilen uygun değer şartlarda kombine çevrim santrali tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A thermodynamic analysis of a Biomass Integrated Gasification integrate Cycle plant has execute based on energy and exergy stability in a put forward configuration. Combustion of supplementary biomass fuel is contemplate using the oxygen available in the gas turbine (GT) exhaust. The effects of pressure and temperature proportion of the GT system and the amount of fuel burned in the additional firing chamber on the thermal and exergetic organization of the plant have been explored. Integrate power plants are power cycles which uses gas fluid power conversion as a top conversion of steam cycle. Most used ones are the Brayton gas turbine cycle and Rankin steam turbine cycle. The efficiency of the combined cycle is higher than the sufficiency of the both gas cycle and steam cycle. The plant orderliness increase with the increase in both pressure and temperature amount; however, the latter has a stronger influence than the former. Supplementary firing of biomass increases the plant efficiencies of a BIGCC plant till an ideal level of degree of firing. The other technical issues related to supplementary firing, like ash fusion in the furnace and exhaust heat loss preserve a minimum tweak point temperature dissimilarity are accounted and finally a set of ideal plant work parameters have been identified. The implementation of a 19.2 MWe plant has been analyzed with the ideal operating parameters to find out apparatus rating and biomass feed rates. Exergetic. Organization of different plant equipment are gauged to localize the major thermodynamic irreversibility's in the plant.