Sporcularda C Vitamini alımının immün sistem üzerine etkileri
The effects of Vitamin C suplementation on immune system in athletes
- Tez No: 357980
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sporcularda ağır antrenmanları takiben veya yarış sonrası immün yetersizlik sıkça karşılaşılan bir durumdur. Literatürde sportif aktiviteye bağlı olarak geliştiği düşünülen immün yetmezlik konusunda oksidant maddeler de sebep olarak gösterilmektedir. Çalışmada akut egzersizin ve C vitamini yüklemesini takiben yapılan akut egzersizin immun sistem üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma materyalimizi aktif olarak sporla uğraşan 9 erkek sporcu oluşturmaktadır. Deneklerin yaş ortalaması 22.1 dir. Bireylerin % 75 max V02 seviyesinde bir saat egzersiz yapmaları sağlanmış ve venöz kan örnekleri egzersiz öncesi ve egzersizden hemen sonra alınmıştır. Bireylere 3 hafta süre ile günde 2x1 g C vitamini (Redoxon) yüklemesi yapılmış ve aynı işlemler tekrarlanmıştır. Elde edilen kan örneklerinde lökosit, lenfosit, nötrofil ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ile nötrofillerin oksidatif patlama (burst) aktivitesi değerlendirilmiştir. Sonuçta akut egzersize bağlı olarak plazma lökosit, lenfosit ve nötrofil sayısının arttığı, oksidatif patlamanın azaldığı, buna karşın kan glutatyon peroksidaz düzeyinin yükseldiği bulunmuştur. C vitamini yüklemesini takiben yapılan akut egzersiz sonucu ise nötrofillerin oksidatif patlama aktivitesi yükselmiştir. Glutatyon peroksidaz düzeyinde de artış bulunurken lökosit, lenfosit ve nötrofil değerlerinde anlamlı bir değişiklik bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Immunosupression is one of the unwanted side effects which is seen in the elite athletes after the hard training or competition. Increased oxidative mecanism due to hard training was believed to be the main reason of this unwanted effect. In the research we aimed to investigate the relationship between the exercise, oxidative mechanism and antioxidant factors. Nine active atheletes joined to our investigation. Average age was 22.1 years. This investigation was carried out in two steps. In the first step changes in the number of leukocyte, lymphocyte and neutrohphil, neutrophil oxidative burst activity and plasma glutatyon peroxidase level were observed following the acute exercise (cycle ergometer with % 75 max V02 level for one hour). In the second step subjects were loaded with vitamin C (2 g per day) for three weeks and same measurements were done. As a result increased plasma glutatyon peroxidase level, number of leukocyte, lymphocyte neutrohphil and decreased oxidative burst activity were observed following acute exercise. After loading with vitamin C increased oxidative burst activity and plasma glutatyon peroxidase levels were observed. No significant change was observed in plasma levels of leukocyte, lymphocyte and neutrophil.