Klinik örneklerden ayrılan difteroid çomakların tanımlanması ve etken olanların görülme sıklığı
- Tez No: 357979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Marmara üniversitesi Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi, î.ü. İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi, GATA Eğitim Hastanesi mikrobiyoloji laboratuvarına başvuran hastalar¬dan alınan klinik örneklerde üreyen difteroid çomaklar tanımlana¬rak tür adları konmaya çalışılmıştır. Klinik örneklerden 59 adet difteroid çomak izole edilip bun-lardan; Grup D-2 14 (%23,7); Grup JK, C.striatum, ANF-1 6'şar (%10,i) adet; C.xerosis, C.pseudodiphtheriticum, ANF-3 3'er (%5,0) adet; Grup I 9(%15,2) adet; Rhodococcus equi ve Grup F-2 2'şer (%3,3) adet; C.matruchotii, C.minutissimum, Arcanobacterium haemolyticum, Grup G-2 ve Grup A-4 l'er (%1,6) adet olarak izole edilmiştir. Bunların 20'si (%33,89) etken, 39'u (%66,10) konta- minan olarak değerlendirilmiştir. Değişik materyallerden alınan klinik örneklerde, altta yatan herhangi bir nedeni olan, özellikle bağışık yetersizlikli hasta¬larda sistemik ve ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedirler. Hastanede yatan hastalar başta olmak üzere, hastaneye başvuran hastaların klinik örneklerinde saf korineform üremelerinde bu bakterilerin tanımına gidilmesi gerektigi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to identify the diphtheroid bacilli isolated from samples obtained from the patients who admitted to the Marmara University Hospital, Haydarpaşa Numune Hospital, Is¬tanbul University Istanbul Medical Faculty Hospital, GATA Educa¬tion Hospital. Diphtheroid bacilli were isolated from 59 clinical samples. Out of these, 14 (23,7%) were Group D-2; 6(10,1%) were Group JK; 6 (10,1%) were C.striatum and 6 (10,1%) were ANF-1; 3 (5,0%) were C.xerosis, 3 (5,0%) were C.pseudodiphtheriticum and 3 (5,0%) were ANF-3; 2 (3,3%) were R.equi and 2 (3,3%) were Group F-2; l (1,6) was C.matruchotii, l (1,6%) was C.minutissimum, l (1,6%) was A.haemolyticum, l (1,6%) was Group G-2 and 1(1,6%) was Group A-4. 20 (33,89%) of these isolated species were found to be causative agents and 39 (66,10%) were found to be contaminants. Diphtheroid bacilli obtained from different clinical samples may cause severe systemic infections especially in immunocompro¬mised patients as well as in patients who have other predisposing factors. Therefore,when Coryneform bacteria grow purely in the cultures of out-patients and particularly of those who are in-pa¬tients, it is essential to identify and define these bacteria.