Vezikoüreteral reflü ve reflü nefropatisi hastalarında idrar interlökin-6 ve interlökin-8 düzeyleri
  1. Tez No: 358015
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARİKA ALPAY
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vezikoüreteral reflü ve reflü nefropatisi tanısı ıçın kullanılan görüntüleme yöntemlerinin radyasyon, invaziflik ve yüksek maliyet gibi dezavantajları bulunmaktadır. İnvazif olmayan yöntemler tanıyı oldukça kolaylaştırırlar ve taranınası gereken indeks vaka akrabalarının belirlenmesini sağlarlar. Bu amaçla çalışmamızda VUR ve renal parenkimal skar olan hastalarda idrar İL-6 ve İL-8 düzeyleri bakılmış ve bu sitokinlerin VUR ve renal parenkimal skar tanısındaki önemi aydınlatılmaya çalışılmıştır. çalışmamız 1 ay - 16 yaş arası idrar yolu enfeksiyonu tanısı alıp VUR ve reflü nefropatisi yönünden araştırması yapılan 114 hastada yapılmıştır. Hastalar VCUG ve DM SA sonuçlarına göre 4 gruba ayrılmıştır. Birinci grup VUR ve renal parenkimal skarı olan 26 hastadan, 2. grup VUR'u olan fakat renal parenkimal skan olmayan 27 hastadan, 3. grup VUR'u olmayan renal parenkimal skan olan 34 hastadan, 4. grup da VUR ve renal parenkimal skarı olmayan 27 hastadan oluşmuştur. Tüm hastaların idrar örneklerinden İL-6 ve İL-8 çalışılmıştır. İdrar İL sonuçlarını standart hale getirmek için idrar sitokin düzeyleri sitokin / idrar kreatinini (pg/mg) olarak değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Detecting VUR and renal scarring curent1y depends on imaging moda1ities with associated problems of radiation, invasiveness, and expense. Noninvasive methods would great1y facilitate diagnosis and would also help in identifying relatives of index cases who should be screened. The objective of this study was to assess the urine levels of IL-6 and IL-8 as a noninvasive marker of VUR and reflux nephropathy in children in the absence of arecent un episode. We evaluated urine concentrations of IL-6 and IL-8 in 114 children aged 1 month to 16 years. Children were divided into 4 groups: Group 1: 26 children with VUR and renal scarring, Group 2: 27 children with VUR onlyand no associated renal scarring, Group 3: 34 children with renal scarring onlyand no associated VUR, Group 4: 27 children with no associated VUR and renal scarring. IL-6 and IL- 8 concentrations were determined. To avoid dilution effects, urinary levels of IL-6 and IL-8 were expressed as the ratio of cytokine to urinary creatinine (pg / mg). The median urine IL-6 / creatinine were 5,72 in patients with VUR, 3,73 in patients without VUR. Urine IL-6 / creatinine concentrations were significant1y higher in patients with VUR than in those without VUR.