Fitness merkezlerinin yapılanması ve yönetimi (Avrupa ile Türkiye karşılaştırması Marmara Bölgesi alan araştırması)
Construction and management of fitness centers. ( field study of Marmara Region comparison Europe and Turkey)
  1. Tez No: 422900
  2. Yazar: SABİHA GİZEM ENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmanın amacı; ülkemizde konumlanmış Türkiye menşeli fitness merkezleri (TMFM) ve Avrupa menşeli fitness merkezleri (AMFM) arasındaki standart farklılıklarının belirlenmesidir. Araştırmanın yöntemi kesitsel tarama deseni olarak belirlenmiştir ve araştırmacı tarafından geliştirilen, 18 sorudan oluşan anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma grubunu Marmara bölgesindeki farklı illerde yer alan 31 ticari statüdeki fitness merkezi oluşturmuştur. 2015 yılında uygulanan anketlerin analizleri SPSS 22.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda uygulanmayan mevzuat ve yapılmayan kontroller dikkat çekerken, Avrupa menşeli fitness merkezleri, Türkiye menşeli işletmelere göre boyut olarak yaklaşık 15 kat daha büyük alanlara yerleşmişlerdir ve çalışan sayısı da buna bağlı olarak Avrupa menşeli işletmelerde 14 kat daha fazladır. Ankette yer alan 18 sorunun tamamına yakınında Avrupa menşeli fitness merkezleri üstünlüklerini ortaya koyarken, çeşitli hizmet eksikliklerini de içermektedirler. Özellikle Fitness konusunda lider ülkelerden biri olan Almanya yaptığı organizasyonlar ve kurduğu sistem ile her anlamda üstünlüğü ile farklılığını ortaya koymuştur. Fitness sektöründe genel olarak kullanılan destek ürünlerinin ise içeriklerinin güvenilir olmamasından kaynaklı ölümcül tehlike saçtığı gerçeği en dikkat çekici bulgularımız arasındadır. Sonuç olarak; fitness işletmelerinin sunduğu spor hizmeti, sağlığı kapsayan boyutu itibariyle ihmale gelmez ve gerekli tedbirler alınmaz ise insan yaşamına mal olacak kadar önem arz etmektedir. Mevzuatta çeşitli eksiklikler ve açıklar bulunmakta ve bir an önce değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak da TMFM'nin kalite ve standartları AMFM'nin standartlarına çekilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the standart differences between the Turkey originated fitness centers (TMFM) and the Europe originated fitnesss centers. Methodology of the study is to implement sectional scan pattern and apply a questionare that generated by the researcher which contains 18 questions. Study group comprises 31 commercial fitness centers located in different cities in Marmara Region. The qestionares applied in the study was analized by the SPSS 22.0 package software. In the conclusion of the study, unapplied regulations and controls were noted. Futhermore, Europe originated fitness centers are built upon estimately fiften times bigger areas than the Turkish originated fitness centers, and consequently the Europe originated fitness centers employs 14 times more employees in their centers. The 18 questions used in the questionare revealed that almost in every aspect the Europe originated fitness centers' superiority over its competitors in Turkey and the various service shortcomings were observed. Especially Germany, as a pioneer in the fitness field is observed to present its superiority and difference with its organizations and established systems. The supportative substances that are commonly used in the fitness field was one of the striking findings of this study as a life threatening agent due to lack of knowledge on its ingredients. Consequently, the sport services that fitness centers provide has major importance due to its association with health that may result with fatal consequences without the necessary measures. There are various shortcomings and deficits on the regulations that must immediately be changed and consequently the quality and standards of TMFM should be upgraded up to AMFM standards.