Çocuklar ve ergenler için empati ölçeği Türkiye geçerlik ve güvenirlik çalışması
An index of empathy for children and adolescents Turkey reliability and validity work
- Tez No: 358142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE SEMA KARAKELLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuk ve ergenlerde empatiyi ölçmek için Bryant (1982) tarafından geliştirilen Çocuklar ve Ergenler İçin Empati Ölçeği?nin geçerlik ve güvenirliğini inceleyerek Türkiye?de kullanılabilirliğini değerlendirmektir. Çalışma, ilköğretime devam eden 8 yaş (n = 103), 9 yaş (n = 112), 10 yaş (n = 206), 11 yaş (n = 249), 12 yaş (n = 162), 13 yaş (n = 146) ve 14 yaşında (n = 165) olmak üzere toplam 1143 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin 572?si kız, 571?i erkektir. Ölçme aracının güvenirliği test- tekrar test ve Kuder Richardson 20 formülünden yararlanılarak test edilmiştir. Ayırdecilik puanı yeterli olmayan maddeler ölçekten çıkarıldıktan sonra güvenirlik için hesaplanan KR 20 değeri 0,70; test-tekrar test yöntemi ile hesaplanan Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ise 0,76 olarak bulunmuştur. Ölçeğin geçerliği için hesaplanan Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ise, ölçek ile KA-Sİ Çocuk ve Ergen Empatik Eğilim Ölçeği Çocuk Formu arasında 0,60; KA-Sİ- Ergen Formu arasında 0,64 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak ölçeğin, 8-14 yaş arası Türk çocuk ve ergenler için yeterli düzeyde geçerli ve güvenilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reliability and validity of the Turkish versions of An Index of Empathy for Children and Adolescents. The scale is a self-report inventory developed by Bryant (1982) to assess the empathy skills of students in grades 1 to 7. This research is done among students; 8 years old (n= 103), 9 years old (n=112), 10 years old (n=206), 11 years old (n=249), 12 years old (n=162), 13 years old (n=146), 14 years old (n=165) and total number 1143. 572 of these students are female and 57? of them is male. For reliability, the value of Kuder Richarson 20 is calculated as 0,70 and the test-retest correlation coefficient is found to be 0.76. For validity, correlations testing the relationship of An Index of Empathy for Children and Adolescents KA-Sİ Empathic Tendency Scale- are used. The correlations between the KA-Sİ Empathic Tendency Scale- Child Form and An Index of Empathy for Children and Adolescents were computed as 0.60 and the correlations coefficient is computed 0.64 between the KA-Sİ Empathic Tendency Scale- Adolescent Form and An Index of Empathy for Children and Adolescents. After the elimination of item 2, the final results resew acceptable reliability and validity. As a conclussion, this scale has adequate psychometric properties to be used for the range of age 8 to 14 in Turkey.