Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna eşlik eden yavaş bilişsel tempo kliniği olan çocuklarda duygu düzenleme güçlüklerinin araştırılması
Examining children with sluggish cognitive tempoaccompanying attention deficit hyperactivity disorderin terms of emotion regulation difficulties
  1. Tez No: 695877
  2. Yazar: MERİÇ MERİÇLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'na veya Yavaş Bilişsel Tempo kliniğine sahip çocuklarda sosyal işlevsellikte bozulmalar ve bunun bir aracısı olabilecek duygu düzenlemede problemler yaşanabilmektedir. Çalışmamızda, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısına eşlik eden Yavaş Bilişsel Tempo kliniğinin duygu düzenlemede rolü olan duygu tanıma/anlama,duygusal reaktivite/olumsuzluk/değişkenlik, duyguayarlama,empati/katı-duygusuz özellikler açısından incelenmesi ve ileride tedavi planlamasına yol gösterebilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran olgular arasında içleme ve dışlama kriterlerini karşılayan, 8-12 yaş aralığında olan, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanılı 30 çocuk ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'na Yavaş Bilişsel Tempo kliniğinin eşlik ettiği 20 çocuk olmak üzere iki farklı grup şeklinde dizayn edilmiştir. Kullanılan psikiyatrik değerlendirme ve ölçüm araçları; Barkley Çocuk Dikkat Anketi, Duygu Ayarlama Ölçeği, Çocuk ve Ergenler için Empati Ölçeği Türkiye Formu, Hollinngshead-Redich Ölçeği, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Formu-Şimdi ve Yaşam boyu Şekli DSM-5 - Türkçe Uyarlaması, Klinik Global İzlenim Ölçeği, Sözel Olmayan İpuçlarını Algılama Becerilerini Değerlendirme Aracı-Yüz ifadeleri alt alanı, Çocuk ve Ergenlerde Yıkıcı Davranım Bozuklukları İçin DSM-IVe Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği – Turgay, Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu ve Sosyodemografik Veri Formu'ndan oluşmaktadır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'na Yavaş Bilişsel Tempo kliniğinin eşlik ettiği grubun, sadece Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan gruba göre, duygu düzenlemenin duygu ayarlama ölçeği duygu ayarlama alt ölçeği puanları ve empati ölçeği puanları bakımından ayrıştığı saptanmıştır. Gruplar arasında dikkat eksikliği baskın görünüm DEHB kontrol edildiğinde de, duygu ayarlama ve empati bileşenleri Yavaş Bilişsel Tempo kliniğinin eşlik ettiği grupta anlamlı farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder or Sluggish Cognitive Tempo may experience impaired social functioning and problems in emotion regulation, which may be a mediator of impaired social functioning. In our study, it was aimed to examine the Sluggish Cognitive Tempo accompanying the diagnosis of Attention Deficit Hyperactivity Disorder in terms of emotion recognition/understanding, emotional reactivity/negativity/lability, emotion-regulation, empathy/callous-unemotional traits characteristics that play a role in emotion regulation, and to guide treatment planning in the future. Our study included 30 children with a diagnosis of Attention Deficit Hyperactivity Disorder and 20 children with a Sluggish Cognitive Tempo accompanying the diagnosis of Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Between the ages of 8-12 and who met the inclusion and exclusion criteria, and admitted to Tekirdağ Namık Kemal University Hospital's Child and Adolescent Psychiatry Department. Study has been designed as two different groups. Forms and scales used in this study consisted of Barkley Child Attention Scale, Emotion Regulation Q-Scale, Turkish version of Empathy for Children and Adolescents Scale, Hollinngshead-Redich Scale, Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version, DSM-5 (Turkish adaptation), Clinical Global Impression Scale, Test of Perception of Affect Via Nonverbal Cue-mimics section, Turgay DSM-IV Based Distruptive Behavior Disorders Child and Adolescent Screening and Rating Scale, Informed Consent Form and Sociodemographic Form. It was found that the group in which Attention Deficit Hyperactivity Disorder was accompanied by Sluggish Cognitive Tempo differed from the group with only Attention Deficit Hyperactivity Disorder in terms of emotion regulation subscale scores of emotion regulation scale and empathy scale scores. When Attention Deficit Hyperactivity Disorder attention deficit dominant appearance was controlled in groups, emotion regulation and empathy components still differed significantly in the group which accompanied by Sluggish Cognitive Tempo.