Yabancı uyruklu öğrenciler ile ev sahibi öğrencilerin sosyal uyumlarında göç travması önleyici psiko-eğitim programlarının etkisi
The effect of migration trauma preventive psycho-education programs on social adaptation of foreign students and host students
  1. Tez No: 754001
  2. Yazar: CESUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Göç süreci hem göçmenler için hem de ev sahibi toplum için zorlayıcı unsurlar barındırmaktadır. Çocuklar bu süreçte en fazla olumsuzlukları yaşayan gruplar arasındadır. Geldikleri ülkede dil sorunu, uyum sorunu, eğitim sorunu, ebeveyn kaybı gibi tek başlarına çözmeleri güç problemler yaşamaktadırlar. Bu çalışmada Türkiye'ye göçle gelen okul çağındaki yabancı öğrencilere karşı yerel öğrencilerin empati becerilerini geliştirmeye dönük psiko-eğitim programının geliştirilmesi ve denenmesi amaçlanmıştır. Göç temel kavramları ve göçmen çocukların eğitimi ile devam eden çalışmada psiko-eğitim programına yer verilerek üzerinde durulması gereken bir konu olduğu vurgulanmak istenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden gerçek deneysel desenin uygulandığı bu araştırmada deney ve kontrol grupları ile çalışma yapılmıştır. Gerçek deneysel desende denek havuzundan grupların yansız ataması sağlanmaktadır (Karasar, 2020). Veri toplama araçları olarak“Çocuk ve Ergenler İçin Empati Ölçeği”ve“Mülteci Öğrencilere Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çankırı ili merkezinde yapılan bu çalışmada 8 oturum için geliştirilen psiko-eğitim uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu ilkokulda 4. Sınıfa devam eden 74 öğrenciden 14 öğrenci yansız atama ile 2 gruba ayrılmıştır. Kontrol ve deney grubu öğrencilerine 8 oturum sonunda ön test ve son test puanlarında empatik becerilerinde anlamlı bir farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The migration process contains compelling elements for both immigrants and the host society. Children are among the groups that experience the most compelling in this process. In their home country, they have problems that are difficult to solve on their own, such as language problems, adaptation problems, education problems, and loss of parents. In this study, it was aimed to develop and test a psycho-educational program aimed at improving the empathy skills of local students against school-age foreign students who immigrated to Turkey. In the ongoing study with the basic concepts of migration and the education of immigrant children, it was aimed to emphasize that it is a subject that needs to be emphasized by including the psycho-education program. Experiment and control groups were studied in this study, in which the real experimental design, which is one of the quantitative research methods, was applied. In the real experimental design, the unbiased assignment of groups from the sample pool is provided (Karasar, 2020).“Empathy Scale for Children and Adolescents”and“Attitude Scale Towards Refugee Students”were used as data collection tools. In this study, which was carried out in the city center of Çankırı, a psycho-education application developed for 8 sessions was carried out. In this primary school, 14 students out of 74 students attending the 4th grade were divided into 2 groups with an unbiased assignment. At the end of 8 sessions, it was concluded that there was a significant difference in the pretest and posttest scores of the control and experiment group students in their empathic skills.