şizofreni ve bipolar bozukluk tanısı ile ayaktan tedavi gören hastaların eşlerinin depresyon anksiyete ve cinsel işlev düzeylerinin incelenmesi
A research on sexual function, depression and anxiety levels of schi̇zophrenia and bipolar outpatient?s wifes
  1. Tez No: 358158
  2. Yazar: TÜRKAN ÖBEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FULYA MANER, YRD. DOÇ. DR. ZÜMRA ÖZYEŞİL, YRD. DOÇ. DR. PINAR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Şizofreni ve bipolar bozukluk, kişilerin psikolojik sağlıklarını etkileyen önemli psikiyatrik sorun olup, bakım hizmetleri konusunda profesyonel bir eğitim almamış olan aile çevresi üzerinde de bakım veren yüküne neden olmaktadır. Bakım veren yükünün ise literatürde çeşitli mental rahatsızlıklara sebep verdiği rapor edilmiştir. Her ne kadar şizofreni ve bipolar bozukluğu olan bireyler üzerinde birçok çalışma yapılsa da, bu bireylerin eşlerinin depresyon, anksiyete ve cinsel işlev düzeylerini inceleyen yeterli çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, şizofreni ve bipolar bozukluğu olup, ayaktan tedavi gören hastaların eşlerinin depresyon, anksiyete ve cinsel işlev düzeyleri incelenmiştir. Bu amaçla şizofreni ve bipolar bozukluğu olan 60 hasta eşine ve eşleri şizofreni ve bipolar bozukluğu olmayan 60 eşe Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDÖ), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAÖ) ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) uygulanmıştır. Katılımcılar 30 şizofreni ve 30 bipolar bozukluk tanısı alan hasta eşlerinden oluşmaktadır. Ve cinsiyetlerine göre eşit olarak seçilmiştir. Kontrol grubu ise cinsiyetlerine göre 30 erkek ve 30 kadın sağlıklı bireylerin eşleri arasından seçilmiştir. Katılımcıların yaşlarının aritmetik ortalaması 36?dır. Çalışma sonuçlarına göre, şizofreni hastaların sadece anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında ilişki bulunmuştur. Bipolar bozukluğu olan hastaların eşlerinde de sadece anksiyete ile depresyon arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia and bipolar disorder are important problems affecting psychological health of individuals, and cause burden for family individuals of patients who do not have any professional care education. It is reported in the literature that burden causes some mental disorders. Although there are many researches on individuals having schizophrenia or bipolar disorder, it have not found enough researches focusing on anxiety, depression and sexual ability of partners of these patients. In this research, sexual functions, anxiety and depression levels of partners of patients having schizophrenia and bipolar disorder and having outpatient treatment were examined. For this aim, 60 partners having schizophrenia or bipolar disorder partners and 60 partners not having schizophrenia or bipolar disorder partners were subjected to Hamilton Depression Scale (HDS), Hamilton Anxiety Evaluation Scale (HAS) and Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX). The group consist of the spouses of 30 patients with schizophrenia and 30 patients with bipolar disorder and they are chosen from among a select group according to their genders. The control group is chosen, on the other hand, from among the spouses of healthy individuals, 30 male and 30 female. The average age of the participants is 36. According to results of the study, there was only statistically significant relation between anxiety and depression levels of participants having s schizophrenia disorder. Similarly, there was only statistically significant relation between anxiety and depression levels of participants having s schizophrenia disorder.