Çocuğun benlik kavramının olumluluğu, annenin mükemmeliyetçiliği ve anne kabul red algısı arasındaki ilişkilerin incelemesi
Examining self-concept of children in terms of mother perfectionism and perceptions of acceptance/rejection of mother
  1. Tez No: 358176
  2. Yazar: GÖZDE ÖZÇİÇEK KALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE SEMA KARAKELLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, annenin mükemmeliyetçiliğinin çocuğunun benlik kavramına olan etkisinde anne kabul-red algısının biçimlendirici etkisini incelemektir. Bu amaçla yaş ortalamaları 39.7 olan 150 anneye“Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”, araştırmaya katılan annelerin yaş ortalamaları 12.6 olan 150 çocuğuna ise“Piers-Harris Çocuklar İçin Öz Kavramı Ölçeği”ve“Ebeveyn Kabul Red Ölçeği Anne Kısa Formu”uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre annenin kendine yönelik mükemmeliyetçiliği ve toplumsal beklentiye yönelik mükemmeliyetçiliğinin, çocuğun benlik kavramının olumluluğu ile olan ilişkisinde anneden algılanan sıcaklık-duygulanım, düşmanlık-saldırganlık, umursamazlık-ihmal ve farklılaşmamış reddin biçimlendirici değişken olmadığı bulunmuştur. Diğerlerine yönelik mükemmeliyetçiliğin ise anne kabul-reddin alt boyutları arasında yer alan sıcaklık alt boyutu ile bir arada biçimlendirici etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, annenin mükemmeliyetçiliği ile çocuğun öz-kavramı arasındaki ilişki incelendiğinde kendine yönelik mükemmeliyetçilik ve diğerlerine yönelik mükemmeliyetçiliği çocuğun benlik kavramının olumluluğunu negatif yönde yordadığı saptanmıştır. Annenin kendine yönelik mükemmeliyetçilği ve diğerlerine yönelik mükemmeliyetçiliği arttıkça öz-kavramın olumluluğu azalmaktadır. Toplumsal beklentiye yönelik mükemmeliyetçiliğin ise çocuğun benlik kavramı üzerinde yordayıcı bir etkiye sahip olmadığı saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları yapılmış benzer çalışmalar ile ve teorik bilgi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the moderatör role of perceptions of acceptance/rejection of mother beetween the relationship of the self-concept of children and perfectionism of their mothers.“Multydimentional Perfectionism Scale”were implemented to 150 mothers whos mean of the age is 39.7.“Pers-Harris Children's Self-Concept Scale”and“Parental Acceptance Rejection Questionnaire Short Form”were implemented to children of mothers' whose mean of age is 12.6. The analyses regarding the moderatör role of mother acceptance-rejection perception in relationship between mothers' self-oriented perfectionism and socailly prescribed perfectionism and children's postivie self-concept, it is found that warmth affection, hostility-aggression, indifference-neglect and undifferentiated rejection percepted from mother are not moderatör variables. The moderatör role of mother acceptance-rejection in relationship between mothers' other oriented perfectionism and warmth affection is examined. Based on the findings of the research it has been observed that, self-oriented perfectionsm and other oriented perfectionsim of mother predict negatively the self-concept. Which means when the mothers' self-oriented and other oriented perfectionism increase the positiveness of self-cencept decrease. On the other hand socially prescribed perfectionism don't predict positive self-concept.