Termal suların deniz deşarjı
- Tez No: 35820
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÖZET Termal suların deniz desarJı konusunda hazırlanmış olan bu tez çalışmasında, izmir'e yapılabilecek bir termik santralın soöutma suyu deşarj sistemi projelendirilmiştir. 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca hazırlanan ve Eylül 1988 tarihinde yürürlüğe giren Su Kirliliği Kontrolü Yönetme 1 i gi'nûe, denize verilecek atık suyun, deniz suyu yüzey sıcaklığım yaz döneminde 1°C'den, diğer aylarda ise 2°C'den fazla arttı ramayacası belirtilmektedir. Yönetmeliğe uygun seyrelmeyi sağlamak amacıyla, derin su desarJ sistemi seçilmiş ve ekonomik kriterler de göz önüne alınarak, boyutlandırı İması yapılmıştır. Ancak, konuyla ilgili olarak, doğada ölçülmüş mevcut verilerin yetersizliği sebebiyle, termik tabakalaşma ve med-cezir etkisi hesaplarda ihmal edilmiştir. -4-
Özet (Çeviri)
SUMMARY This postgraduate thesis was prepared to explain thermal wastewater disposal. Discharge system of cooling water for a thermal plant to be constructed in Izmir was studied as a model. In terms of the Regulations for water Pollutioncontrol, prepared according to the Enviromental Law (issue 2872) and were put into effekt in September 1988, wastewater should not increase the temperature at sea Level by more than 1°C during summer period and 2°C at the Rest of the year. In compliance with the above mentioned Regulations, deep water discharge system was selected as our model and Required calculations were done taking into consideration of the economic circumstances. However, thermal layers and tidal effects were ignored due to the inefficiency of Relevant data measured in natural enviranment. -5-