İzmir Körfezi'nin dünü, bugünü ve yarını
  1. Tez No: 35821
  2. Yazar: SİNAN BİNBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KAZIM DÜZBASTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Aquatic Products, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Izmir Körfezi'nin oluşumundan günümüze kadar geçen zamandaki şekil ve kirlilik açısından değişimini inceleyerek, îzmir Körfezi'nin bugünkü durumunu daha iyi değerlendirmek ve önlem almadığı takdirde, gelecekte körfezi bekleyen tehlikeleri görmek mümkündür. Jeolojik zaman süreci içinde körfezler yapısal değişim geçirerek ortadan kalkmaya mahkum yapılardır. İzmir Körfezi'nin dününü tanımlamak istersek, Alt Paleolitik (yaklaşık 70.000 yıl önce) zaman ile I960' l ı yıllar arası diyebiliriz. Bugünü ise 1960-1994 yılları olup, yarını ise bizim tutumumuza bağlı olarak Körfez için kısa veya uzun yıllardan bahsedebiliriz. Bu ayırımı yaparken dayandığımız en somut olay Körfez' in kirlilik derecesi ile kıyı çizgisindeki değişimlerdir. Körfez' deki günümüzdeki ilk çalışmalar adeta körfezi tanımak mahiyetinde iken, 1960'lı yıllarda kirlilik ve onun getirdiği sorunlar ağırlık kazanmış, günümüzde ise kirlilik olgusundan ziyade acil çözümler araması şe k 1 i ne dönüşmüştür. Tarih süreci içinde yaşanan, nedeni başka da olsa benzer olaylar kent boşalmasına kadar gitmiştir. Ve ne yazık ki en çarpıcı örnek de İzmir'e çok yakın olan VIIIEfes antik kentinde olmuştur. Buna ragmen biz izmirliler olarak bundan hiç bir ders almamış olmaktayız ki, Körfez' in sorunlarına yönelik yapılan 200 dolayında çalışmada, Körfez' in elden gittiğini gösteren sonuçlara karşın günümüze kadar somut bir çözüm gerçekleştirme konusunda bir ilerleme kaydedilmemiştir. Bu nedenle fikir üretmek yerine bir an önce uygulamaya geçmek, beklemeye tahammülü olmayan bu konuyu çözmek için gerçek, yararlı hareketi yapmak, eylemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir hususta her geçen günün çözüm maliyetini de arttırmasıdır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is possible to see the dangers threating the gulf of tzmir, it any precaution will not be taken and to evaluate the today's condition of tzmir gulf by investigating the change in its shapes and polluction from its for ming up to date. In the geologic period, gulfs are subject to vacish because of the structural change. We can define the history past of the tzmir gulf as firsty from sub paleolitic period to 1960's, second period is from I960' s to 1994 the present state of it and the future. In the future the life of gulfs can be very short or very long auording to our attitude against its problems. This classification is depend upon the changes in the pollution and coast line. The first studies were carried out just to collect some knowledge the gulf. But in the 1960's the pollution and its problems were dramatically increased. Today, the problem is not only the pollution but also producing urgent solution for it. In the past, because of the similar reasons some cities, like the Efes antique city, were abondoned. Although we know this very well. We haven't taken this problem seriously and we haven't found any concrete VIsolution for this reason, instead of putting forward on idea, we have to carry out project to solve the problem. We have never forgotten that the cost of the sollution is increasing day by day. VII