Toz kömürünün kolon flotasyonu ile zenginleştirme koşullarının optimizasyonu
  1. Tez No: 35819
  2. Yazar: ORHAN DALAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KEMAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırma, Zonguldak taşkönıürünün -0.5 mm toz boyutunun kolon flotasyon yöntemi uygulanarak zenginleştirme koşullanılın optimizasyonu kapsamaktadır. Araştırmada kullanılan kömür numunesi Zonguldak lavvarının Jig çıkışından alınmıştır..Zonguldak lavvannda klasik flotasyon yöntemiyle % 12-18 küllü kömür elde edilmekledir. Bu kömür ise demir-çelik endüstrisinde kok elde edilmesi için yüksek küllü olduğundan tercih edilmemektedir. Kolon flotasyon yöntemi kullanılarak daha düşük küllü kömürün daha yüksek verim ile elde edilmesi amaçlanmıştır. Kolon flotasyon yöntemi inee boyutta selektif ayrılmayı sağlayan son yıllarda geliştirilmiş bir yöntemdir. Sistem, kolon adı verilen bir silindire pülp ve hava verilerek, herhangi bir aygıt olmaksızın üstten konsantrenin alttan artığın alınmasından ibarettir. Kolon flotasyonunda köpürtücü, toplayıcı, bastırıcı cinsi ve miktarı, tane boyutu, pülpte katı oranı gibi genel flotasyon değişkenlerinin dışında kolonun yüksekliği ve çapı, pülpün kolona besleme seviyesi, köpük knluılığı, yıkama suyu hızı ve besleme seviyesi, hava hızı gibi değişkenler etken olmaktadır. Kolondan iyi sonuç alabilmek için bu değişkenlerin dengesinin iyi kurulması gerekmektedir. Bu değişkenlerin etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Zonguldak toz kömüründen kolon flotasyonu uygulanarak % 1.1.15 kül oranı, %32.06 konsantre ağırlık verimi ve %59.96 yanabilir verimle temiz kömür kazanılabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This investigation comprises optimization of enrichment condition by column flotation of -0.5 mm sizes of Zonguldak Hardcoal. Coal sample used in this investigation was taken from exit of washery Jig. In Zonguldak Washery, coal with % 12-1,8 ash is provided by classical flotation. This coal is not preferred in iron-steel industries to make coke because it contains high ashes by using column flotation method it is aimed to make lower ash coal with high capacity. Column flotation is a method growing up rapidly and providing selective separation in last year. This system contains a cylinder named as column to which pulp and air is given and without any device concentrate from upward and remainder from downward is taken. Type and amount of reagent added and pressure, size dimension and solid ratio in pulp is an effect also except these highl and diameter of column, feeding level of cleaning water and rate air is an effect. To get good results from column these variables must be well balanced. Affect of these variables was investigated in details. At me end of the investigation by the efficiency of %11.15 ash, %32.06 concentrate and %.59.96 friable it was found to get clean coal.