Türk gücü
Turkish power
  1. Tez No: 358254
  2. Yazar: LEYLA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma,“Güç”olgusundan ziyade Uluslararası İlişkiler açısından gücün bir yansıması olan“Yumuşak Güce”odaklanmaktadır. Öncelikle“Güç”kavramının tanımı üzerinde durulmakta, Uluslararası İlişkiler açısından gücün tanımı yapılırken, gücün çeşitleriyle beraber kavram analiz edilmektedir.“Yumuşak Güç”ve yumuşak gücün kullanımı Türk Dış Politikası üzerinden tartışmaya açılırken Türkiye'nin yumuşak güç politikaları neden sonuç bağlamında ele alınmaktadır. Aslında Türk Yumuşak gücünü oluşturan etmenler ile bu gücün Türkiye açısından tarihsel arka planında nasıl şekillendirildiği konusu, 11 Eylül 2001 tarihinden sonra ortaya çıkan yenidünya düzeninde Türkiye'nin yumuşak güç kullanımındaki yetkinliği sorunsalı tartışılmaktadır. Çalışmanın son kısmında Türk Dış Politikasının 2001-2011 yılları arasındaki yumuşak güç etkinliği ve uygulama alanları üzerinde durulmakta ve olaylar, politikalar, reaksiyonlar Türkiye'nin avantajları ile dezavantajları açısından değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Soft Power, which is a reflection of power in terms of International Relations rather than the phenomenon of power. In the Introduction, the definition of the concept of power is emphasised, and while power is defined in terms of International Relations, the concept of power in all its varieties is analyzed. While“Soft Power”and the use of soft power are opened to debate through Turkish Foreing Policy, Turkey's Soft Power Policies are discussed in the context of cause and effect. The factors that make up Turkish Soft Power and how it has been shaped throughout the Turkish historical background, and the question of Turkish competence in the use of soft power in the new world order which in fact occurred after 11 September 2001 are discussed. In the last part of the study, the soft power efficiency of Turkish Foreign Policy between 2001-2011 and its application areas are emphasized and events, policies, reactions are evaluated in terms of Turkey's advantages and disadvantages.