İnfografiklerin görsel ve içeriksel açıdan dergi tasarımındaki yeri
Infographics in magazine design in visual and contextual terms
- Tez No: 358281
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEMET ŞAN YILDIZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İNFOGRAFİKLERİN GÖRSEL VE İÇERİKSEL AÇIDAN DERGİ TASARIMINDAKİ YERİ Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bilgi paylaşımı da artmaktadır. Günümüz insanı görsel verilerin artmasıyla yoğun bir bilgi sağanağı altında kalmaktadır. Bu durumda karmaşık bilgilerin basit ve dikkat çekici bir anlatımla görselleştirilmesi olan infografik daha da önem kazanmaktadır. İnfografik basılı medya, internet ortamı, interaktif ortam gibi farklı ortamlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında infografik tasarımı dergi ortamında incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde ilk olarak infografiğin incelendiği ortam olan dergi tanımlanmaktadır. Dergi tasarımının kısaca tarihsel gelişimi ile birlikte dünyada ve Türkiye'deki basılı dergi yayımcılığına ait örneklere yer verilmektedir. İkinci bölümde infografik tanımlanmakta, tarihsel gelişimi incelenmekte, kullanıldığı ortamlara göre örneklerle açıklanmaktadır. İnfografiğin tasarım süreci, önemi ve etkisi hakkında bilgi verilmektedir. Daha geniş bir kavram olan informasyon tasarımı ile arasındaki farklar gösterilmektedir. İnfografik ve dergi kavramları ayrı ayrı incelendikten sonra üçüncü bölümde, infografiklerin dergi tasarımındaki yeri ele alınmıştır. İnfografik, dergi tasarımında öğeleri ve ilkeleri doğrultusunda örneklerle irdelenmektedir. İnfografik tasarımı dünyada ve ülkemizde gelişmekte olan yeni bir alandır. Tezin amacı tasarım tarihi içerisinde görsel ve yazılı iletişim için önemli olan dergi ortamında infografik tasarımı hakkında bilgilendirme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
INFOGRAPHICS IN MAGAZINE DESIGN IN VISUAL AND CONTEXTUAL TERMS Today, also information sharing become widespread along with the advancing technology. Today's people remain under intense downpour of information with the increase of visual data. In this case, infographics which is the visualization of complex information with a simple and attention-grabbing expression gains more and more importance with each passing day. Infographics printed media emerges in different environments such as internet environment and interactive environment. Infographics design is examined under the environment of magazine publishing in this thesis study. The magazine which is the the environment in which infographics is examined in the first place is defined in the first part of the study. Examples about printed magazine publishing in Turkey and in the world are given along with the brief historical development of magazine design. Infographics is defined and explained with examples in accordance with the environments in where it is used in the second part of the study. It is given information about the designing process, importance and effects of infographics. The differences between infographics and the information design which is considered as a larger concept are shown. After examining the concepts of infographics and magazine separately, it is dealt with the place of infographics in magazine design in the third part of the study. Infographics is discussed with examples in line with the elements and principles of the magazine design. Infographic design is a new era for the world and our country which is open to development. The aim of the thesis is to provide information about infographic design in magazine environment which is important for visual and written communication in design history.