Türkiye'de bir yerel yönetim bankası olarak İller Bankası'nın yerel yönetim finansmanındaki rolü
The role of Iller Bank in local government financing as a local Government Bank in Turkey
  1. Tez No: 358304
  2. Yazar: NİCE ESİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ORÇUN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'de, yerel yönetim finansmanı içinde yerel yönetim bankacılığı kaynaklı borçlanmanı yeri oldukça önemlidir. Özellikle Kurtuluş savaşının ve yeni cumhuriyetin kuruluşunun hemen ertesinde gerçekleştirilmesi planlanan yeniden yapılanma ve ona paralel gelişecek olan altyapı ihtiyacını karşılayacak gelirden ve teknik ekipten yoksun olan yerel yönetimlerin yardımına o devrin kısıtlı imkânlarıyla oluşturulmuş olan Türkiye'nin ilk yerel yönetim bankası Belediyeler Bankası ve Belediyeler İmar Heyeti yetişmiştir. Merkezi yönetimin gözetiminde faaliyet gösterecek, altyapı ve yatırım projeleri için yerel yönetimlere kredi sağlamanın yanında, ilişkili bir takım hizmetleri de sunacak uzman bir kuruluş ihtiyacı, Belediyeler Bankası ve Belediyeler İmar Heyeti'nin görevlerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlemeye gidilmesine ve İller Bankası'nın kuruluşunun önünü açacak sürecin başlamasına neden olmuştur. Kurulduğu 1945 senesinden anonim şirket statüsü kazandığı 2011 yılına kadar İller Bankası, 2011 yılından itibaren İller Bankası A.Ş. olarak Türk yerel yönetim sistemini oluşturan il özel idareleri, belediyeler ve köylere hizmet vermeye devam etmektedir. Bu tez yerel yönetim kavramından yola çıkarak, yerel yönetimlerin hizmet sorumluluklarını ve gelirlerinin incelenmesini, yerel yönetim finansmanında önemli bir yere sahip olan, yerel yönetim bankacılığı hizmeti veren İller Bankası öznesinde, Bankanın yerel yönetimlerle olan diğer ilişkileri ve organizasyon yapısıyla beraber, incelenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey borrowing from local government bank has significant role in local government financing. Particularly, soon after the War of Independence and the foundation of Turkish Republic, Belediyeler Bankası which was Turkey's first local administration bank and was generated with limited resources and Belediyeler İmar Heyeti gave support to local administrations of that era which were sort of technical teams and revenue to succeed the plans of reconstruction of the country and infrastructure needs paralleled to this. The need of a specialized enterprise which would maintain services like funding local administrations for infrastructure and investment projects under control of central administration led a period of foundation of İller Bankası and reorganization of Belediyeler Bankası including Belediyeler İmar Heyeti tasks. İller Bankası, from its foundation year 1945 to 2011 when it became incorporated company, has been serving special provincial administrations forming Turkish local administration, municipalities and villages since 2011. This thesis, starting with the term local administration, aims to study service responsibility and revenues of local administrations, local administrations? debts which are considerable amounts in financing of them considering İller Bankası which gives local administration banking service and the bank's other relations with local administrations and its organization structure.