Yerel yönetim bankacılığı Türkiye'deki deneyim: İller Bankası
Local credit institutions Turkish case: Iller Bank
  1. Tez No: 62574
  2. Yazar: TAYFUN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kentleşme hareketinin yeryüzünde hızlanmasıyla beraber tüm ülkeler kentleşmeyle ortaya çıktığı düşünülen sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Kentsel sorunlarla öncelikle mücadele etmesi beklenen yerel yönetimler ise varolan finansman kaynaklarının yetersizliği dolayısıyla borçlanma gereksinimi duymuşlardır. Yerel yönetimlerin kentleşme sorunlarının üstesinden gelebilmek amacıyla gereksinim duyduğu büyük ölçekli yatırımları gerçekleştirebilmeleri için orta ve uzun vadeli kredileri bu yönetimlere sağlamak üzere birçok ülkede kendine özgü yerel yönetim kredi kuruluşları faaliyete geçirilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde yerel yönetimlere özellikle de belediyelere kredi sağlayan kredi kuruluşlarının kurulmasının nedenleri, bunları diğer finansman kuruluşlarından ayıran özellikler ve bunların üstlendikleri işlevler incelenmiştir. Ayrıca II.Dünya Savaşından sonra kurulmuş olan Dünya Bankası'nın yerel yönetimlerin altyapı finansmanındaki rolüne ve bu konuda geliştirdiği modele değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'deki yerel yönetim bankacılığı deneyimi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda ülkemizde ilk deneyim sayılabilecek olan Belediyeler Bankası ve daha sonra ona yardımcı olmak üzere kurulmuş olan Belediyeler İmar Heyeti ele alınmıştır. Ancak asıl olarak Türkiye'de yerel yönetimlerin içinde bulunduğu koşullardan dolayı onlara orta ve uzun vadeli kredilerin yanısıra teknik yardım sağlamakla da görevlendirilen İller Bankası ülkemize özgü bir deneyim olarak incelenmiştir. Söz konusu inceleme yapılırken bu deneyimin daha da geliştirilebilmesi açısından öncelikle bankanın sorunları ve bunlara ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur.103 Çalışmanın sonuç bölümünde ülkemizin içinde bulunduğu bölgesel dengesizlik ve çarpık kentleşme koşullarında yerel yönetimlerin gelişiminde önemli rol oynayacağı düşünülen yerel yönetim bankalarının gerekli olduğu kanısına varılmıştır. Bu bağlamda da değişen koşullara uygun bir model için kimi öneriler ortaya atılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With accelaration of urban growth on earth, most countries have to combat problems that occured by urbanization. Also local governments, expected to combat with urban problems, are in need of credits because of inadequency of their existing financial resources. In most countries local credit institutions have been set up for providing medium and long-term credits to these governments for enabling large-scale investments they needed to overcome urban problems. In the first part of study, the reasons of setting up credit institutions for local governments (especially municipalities) were analyzed. The characteristics of these local credit institutions seperating them from other financial institutions were also examined. Additionally, the functions of these credit institutions were analyzed in the study. Lastly, World Bank's role in local governments' infrastructure financing and the model improved by World Bank is examined. In the second part of this study, Turkey's local government banking experience is discussed. The first local banking experience in Turkey Municipal Bank (Belediyeler Bankası) and Municipal Development Board (Belediyeler İmar Heyeti) which was set up for helping the Bank were studied. But mainly İller Bankası is analyzed as a special case. Because it is charged with providing technical assistance as well as medium and long-term credit to local governments to make up for technical and financial deficiencies of local governments in Turkey. For restructuring the İller Bankası, its problems and possible solutions to them are reviewed.105 At the end, it was concluded that in conditions of rapid urbanization and wide regional imbalances, the existence of a development bank like İller Bankası is very important for the development of local authorities. At this point, various opinions involving an appropriate model for changing conditions of Turkey were suggested.