Piyanonun Türk musikisi icra ve kuramına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the influence of the piano in the performance and theory of Turkish music
  1. Tez No: 358312
  2. Yazar: BENAN KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı piyanoda Türk musikisi üslubunun oluşma sürecine katılan uzman piyanistlerin görüşleri doğrultusunda piyanonun Türk musikisine etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda ?Piyanonun Türk Musikisine Etkileri? adı altında ?Türk Musiki Kuramına, İcrasına Etkisi nedir; bu etkilere yönelik olarak piyanoda Türk musikisi üslubunun oluşması nasıl gerçekleşmiştir?? adlı soru cümlesi araştırma konusu yapılmıştır. Tezde nitel yöntem uygulanmıştır. Nitel yöntemin uygulama türü saha araştırması ve örnek olay desenidir. Veri toplamada görüşme aracından yararlanılmış; veriler çizelge ve çizgeler ile açıklanmıştır. Görüşme yapılan dört icra ustası ve alan uzmanın görüşlerinden piyano klavyesinin Türk musikisi perde düzeni açısından sorun yarattığı ve bu sorunun bazı makamların piyanoda icrasını olanaksız kıldığı; bu sorunlara rağmen piyanoda Türk musikisi icra üslubunun oluştuğu tespit edilmiştir. Ayrıca üslubu oluşturan nitelikleri açıklayan ve Türk musikisi eserlerinin piyano ile icrasında makamın etkisini verebilmek için çeşitli çözüm önerilerini ortaya koyan sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to reveal the influence of the piano on Turkish music in accordance with the views of specialist pianists who took part in the formation of the style of Turkish music. In accordance with this purpose, the following question is used as the research?s subject: ?What is the influence of the piano on the theory and performance of Turkish music; and how did the formation of the style of Turkish music take place as a result of this influence??. The qualitative analysis method has been used in this thesis. The practice of the qualitative method includes field and case studies. The collected data is presented with interviews, tables and charts. Some problems occuring in the performance of Turkish music in the piano are discussed in this thesis. It can be inferred as a result of the interviews with the four master performers and specialists in this field that the keyboard of the piano poses a problem for the fret order of Turkish music. This problem makes the performance of some modes impossible for piano. In spite of these problems, Turkish musicians have developed a unique style of the piano performance of Turkish music. Moreover, these performances show the formation of the style of Turkish music pieces. These pieces have created various effects on the mode of the piano performance.