Orta Karadeniz Bölgesi'nde üretimin ve dış ticaretin teknolojik yapısı:2001-2011 yılları arasında Samsun örneği
The technological structure of the production and foreign trade in middle Black Sea region: The case of Samsun between 2001 and 2011
- Tez No: 358357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Sanayi devriminin gerçekleşmesiyle başlayan ve geç kapitalistleşen ülkelerin kalkınmasında büyük rol oynadığı düşünülen sanayileşme anlayışı, Türkiye'de özellikle 1980'lerden sonra ihracata yönelik olarak yeni bir boyut kazanmıştır. 2000'li yıllardan sonra daha da hız kazanan ve çeşitli dönüşümler geçiren bu anlayış, teknolojik gelişmeler ile gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmada Türkiye ekonomisinde gerçekleştirilmeye çalışılan teknolojik gelişmelerin bölgesel düzeyde yansımaları incelenmiştir. Orta Karadeniz bölgesinde ve bu bölgede ön plana çıkan Samsun ilinin üretim ve dış ticaret yapısı teknolojik yönden araştırılmıştır. Bölgenin halen tarımsal etmenlere bağlı bir yapısının olduğu gösterilmiştir. Samsun'da belirtilen dönemde ilk bine giren şirketler üzerinde özellikle durulmuş, üretim yapıları, teknolojik değişmeleri üzerine derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Her ne kadar üretim ve dış ticarette teknolojik yönden gelişmeler meydana gelse de bu durumun düşük ve orta teknoloji seviyelerinde kaldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The idea of industrialization has played a major role in late capitalised countries' development. This process has gained further acceleration towards exportation after 1980's. Recently, technological development becomes an important factor in the development of production. In the thesis, this technological development is investigated both in Turkey and in the regional level. In this context, production and foregin trade pattern of Samsun, which is the leading city of Middle Black Sea region is examined between 2001 and 2011. Also, the change in the production pattern and technological structure of the leading firms which are listed in the survey of first 1000 firms of Turkish Economy, is investigated by the comprehensive interviews with the leaders of those firms. This has demonstrated the important technological developments in firm level. But for Samsun, as a general conclusion, despite the technological developments in production and foeign trade, that technological developments remains at low and medium levels, was shown in this study.