Ege Bölgesinde yetiştirilen önemli ürünlerin son 10 yıldaki maliyetleri ve ürün gelirlerindeki değişmelerin çeşitli açılardan değerlendirilmesi üzerine bir inceleme
- Tez No: 35839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÖZERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
82 ÖZET Bu çalışma ile Ege bölgesinde tarımı yapılan ve ekonomik öneme sahip olan Pamuk, Buğday, Tütün, Patates, Domates, Kuru Üzüm, Kuru încir, Zeytin, Mandarin ve Şeftali de, 1983-1992 yıllarını kapsayan 10 yıllık dönemde, maliyetler ve ürün gelirleri ortaya çıkarılmış bulunmaktadır. Bu maliyetler belirlenirken Ege bölgesinde maliyet çalışması yapan kuruluşların yürüttükleri araştırmalardan elde edilen veriler, çalışmanın temel materyalini oluşturmuştur. Bu veriler ışığında, ürünlere ilişkin maliyet unsurlarının fiziksel değerleri ile yıllara göre parasal karşılıkları değerlendirilerek, ürün maliyet rakamlarına ulaşılmıştır. Ayrıca söz konusu maliyetler, reel değerlere çevrilmiş ve 1983 ile 1992 yılları arasındaki değişimler, birim maliyet ve satış tutar ı-maliyet farkları açısından incelemeye çalışılmıştır. Ele alınan dönemde, bu ürünlere ilişkin maliyetlerde farklı oranlarda artış ve azalışlar bulunmuştur. Her yılda ortaya çıkan bu farklılığın daha çok üretim girdilerinin fiyatlarındaki değişmelerden kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The objectives of this study are to determine the cost and incomes of some main crops such as Cotton, Wheat, Tobacco, Potato, Tomato, Dried Fig, Raisin, Olive, Peach and Mandarin at Agean Region. în the research, data of the period 1983-1992 were used and obtained from different Institutions which are involved in such scientific studies. The production cost of the crops were yearly calculated using physical inputs and current values and they are all transferred into real values. Data and their changes between 1983-1992 were compared according to the cost of the product and the differences between selling prices and the production costs. The observation is yearly fluctuations of the production costs. It can be possible to say that the main reason of this fluctuations is to increase and decrease of the prices of production inputs in the years.