Japon bıldırcınlarında ( coturnix coturnix japanica ) canlı ağırlık için yapılan seleksiyonun bazı parametrelere etkisi
- Tez No: 35838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TÜRKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
VI KISA ÖZET Bu çalışma, Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) 4. hafta canlı ağırlığı için iki ayrı yönde ve iki ayrı seleksiyon baskısı altında uygulanan seleksiyonun, dördüncü hafta canlı ağırlığı ile kesim özellikleri üzerine olan genetik etkisini incelemek için yürütülmüştür. Bu amaçla 4. hafta canlı ağırlığı ile kesim özelliklerine ilişkin genetik parametre tahminleri saptanmıştır. Seleksiyon hatlarında 4. hafta canlı ağırlığına ait herbir kuşaktaki genetik kazançlar, seleksiyon üstünlükleri, genetik değişmeler, kalıtım dereceleri ve gerçekleşen kalıtım dereceleri saptanmıştır. Ayrıca kesim özelliklerine ilişkin kazançlar, kalıtım dereceleri ve 4. hafta canlı ağırlığı ile olan fenotipik ve genetik ilişkileri saptanmıştır. ABSRTACT Effects of selection for four week body weight on some parameters in Japanese quail (Coturnix coturnix japonica). This investigation was conducted to determine the genetic consequences of divergent selection under two different selection pressures (high and low) for 4-week body weight on the selection eritenim, slaughter weight, carcass weight, breast weight and tigh weight in Japanese quail (Coturnix coturnix japonica). Genetic parameters of four week body weight, slaughter weight, carcass weight, breast weight and tigh weight were estimated by using selection results. Genetic gains, selection differentials, selection responses, heritabilities and realized heritabilities for 4 week body weight were estimated The gains, heritabilities and fenotypic and genetic correlations between 4 week body weight and slaughter characteristics were also estimated for slaughter characteristics.
Özet (Çeviri)