Women's empowerment through the internet
İnternet aracılığıyla kadınların güçlenmesi
- Tez No: 358398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESER SELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez İnternet aracılığıyla kadınların güçlenmesinin mümkün olup olmadığını incelemektedir. Kadınların güçlenmesini üç temel konuda; sağlık, politika ve ekonomide inceleyen bu çalışma, kadınların yaşamlarını etkileyen konularda iletişim kurulması, tecrübelerin paylaşılması ve bilgiye ulaşılması için İnternet'in siber bir alan sağlayarak kadınları güçlendirdiğini savunmaktadır. Dünya çapında kadınlar tarafından yönetilen çeşitli web siteleri ve blogları analiz eden bu çalışma, kadınların çevrimdışı gerçekleriyle bu gerçekleri siberuzama taşıyarak baş etmeye çalıştıklarını göstermektedir. Bununla beraber, bu tez İnternet'in bilgisizliğe, ayrımcılığa ve şiddete karşı yürütülen aktivizm konusunda kadınlar için güçlendirici bir araç olduğunu savunmak için sanal toplulukları araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the possibility of women's empowerment through the Internet. Examining women's empowerment in three major topics: health, politics and economy, this study argues that the Internet empowers women by providing them the cyberspace to access information, to share their experiences and to communicate about different issues which have impacts on women's lives. Through analyzing various websites and blogs operated by women around the world, the study suggests that women challenge their offline realities by conveying them into the cyberspace. The thesis further explores virtual communities to discuss that the Internet is an empowering medium for women in the issue of activism against ignorance, discrimination, and violence.