Van Depremi sonrasında Erciş halkının kızılay algısının kurumsal itibar açısından incelenmesi
Investigation of the perception of the red crescent of Ercis people after Van earthquake in terms of corporate reputation
  1. Tez No: 358434
  2. Yazar: HASAN ALTİNCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İtibar yönetiminin kurumlar için amacı, kuruluşlarından itibaren insanları kendi markaları çevresinde satın alma davranışlarına çekmeye çalışmak, duygusal bir bağla müşteriden ziyade taraflarında olan bireyler haline dönüştürmektir. Bu nedenle firmaların üstünde durmaya başladıkları ana konuların başında gelen itibar, son yıllarda önemini giderek artırmıştır. İtibar ve itibar yönetimi uygulamalarının beslendiği temel kaynaklar arasında konuyla ilgili bilimsel bilgi birikimi önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle konuyla ilgili bilgi birikiminin artması önemlidir. Söz konusu bilgi birikimi akademik bir değer taşıyacağı gibi kurum ve kuruluşların konu ile ilgili çalışmalarına arka plan bilgileri sunmak gibi yönetimsel bir değere de sahip olacaktır. Belirtilen amaç ve önem çerçevesinde bu çalışma Van Depremi sonrasında Erciş halkının Kızılay algısını kurumsal itibar açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Ülkemizin ve dünyanın en önemli yardım kuruluşlarından biri olan ve insanların yaptığı bağışlarla bu görevleri yerine getiren Kızılay'ın itibar algısının ölçümlenmesi iki açıdan önemlidir. Öncelik akademik bilgi birikimine sağlayacağı katkıdadır. İkinci olarak kurumun belirtilen çerçevedeki faaliyetlerine yönelik hedef kitlesinin, kamuoyunun bakışının yansıtılmasını sağlayarak itibar algısının en iyi seviyede oluşması sürecine bilimsel bilgi yoluyla katkıda bulunacaktır. Bilgilerin elde edilmesi ve işlenmesi açısından betimleyici araştırma karakterini taşıyan ve örneklemini Van ili Erciş ilçesi halkının oluşturduğu bu araştırma sonucunda Kızılay'ın itibar algısının iyi seviyede olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın ortaya çıkardığı önemli sonuçlardan biri de yeni tür medya ve iletişim ortamlarına yönelik adaptasyon çalışmalarının güçlendirilmesi gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of reputation management for the corporations is to try to direct people to the purchasing behaviours around their own brands since their establishment, and to transform people into the individuals who supports their corporation in an emotional manner rather than a customer. Thus, the reputation, which comes at the first of the subjects which are started to be given importance by the companies, has increased its importance in recent years. Scientific information related with the issue has an important place among the basic resources which feed reputation and reputation management. Therefore, it is important to improve the scientific information on this issue. Mentioned information will not only have an academic value, but also an administrative value like providing background information to the studies of the institutions and organizations related with this issue. Within the framework of stated purpose and importance, this study aims to investigate the perception of the Red Crescent of Ercis people after Van earthquake. Measurement of the perception of the reputation of the Red Crescent which is one of the most important charities in our country and the world and which fulfills these tasks through the donations of people, is important in two aspects. Primarily, it will contribute to academic knowledge. Secondly, it will contribute to the process through the scientific information that the perception of the reputation occurs at the best level by reflecting the point of view of the public to the specified activities of the instution for the target audience. As a result of this research, which is conducted with the descriptive research method through the sample of the people of Ercis town of Van province in terms of obtaining and evaluating the data, it has been determined that the perception of the Red Crescent's reputation is at a good level. One of the important results revealed by the study is the necessity of strengthening the adaptation studies for new forms of media and communication environments.