2011 Van Depreminde merkezi ve yerel yönetimlerin rolü
2011 Van Earthquake in central and local government role
- Tez No: 407072
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van-Erciş merkezli deprem ve 9 Kasım 2011 tarihinde meydana gelen Van-Edremit merkezli deprem; Van ili merkezinde, ilçelerinde ve çevresinde çok kuvvetli bir şekilde hissedilmiştir. Ayrıca bölgede yıkıcı hasarlara da neden olmuştur. Çok sayıda can kaybına da yol açmıştır. 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde toplam 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1.966 vatandaşımız yaralanmış, 252 vatandaşımız ise enkazdan sağ olarak kurtarılmıştır. Ülkemizde afet yönetiminin tek elde toplanarak eşgüdümün sağlanması, afet politikalarının gözden geçirilerek olası afetlere karşı daha dikkatli ve hazırlıklı olunması, afet sonrası yönetimde olan bireylerin daha profesyonel davranarak afetin olası etkilerini minimize etmesi, Van Depremi sonrası gerek merkezi, gerekse yerel yönetimler bazında yapılanlar/yapılamayanlar irdelenerek ve fay hattı üzerinde bulunan ülkemizin olası diğer afetlere karşı hazırlıklı olunmasının sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde afet yönetiminden, ikinci bölümde Van depreminden, deprem anı ve sonrasında yönetim birimlerinin yapmış oldukları çalışmalardan bahsedilmiştir. Yapılan çalışmalar ait belgeler birleştirilerek birtakım sonuçlara ulaşılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
October 23, 2011 earthquake that occurred in Van-Ercis centered and 9 November 2011 earthquake that occurred in Van-Edremit-based; In the center of Van, in and around the county was felt very strongly. Also in the area was also cause devastating damage. Has also led to loss of many lives. October 23 and November 9, 2011 a total of 644 citizens lost their lives in the earthquake, 1,966 citizens were injured and 252 were rescued alive from the debris of our citizens. In our country, disaster management from one source are gathered together to ensure coordination, disaster policies by reviewing the possible disaster more carefully and to be prepared, post-disaster management of individuals who are more professional acting disaster potential impacts to minimize the Van earthquake victims both the central and local governments on the basis of those made / unachievable and assessed and located on the fault line of our country is to ensure preparedness against possible other disasters. This disaster management in the first part of the study, in the second part of the Van earthquake, earthquake and the work they have done after the administrative units have been mentioned. Studies of documents by combining a number of conclusions were reached and made some suggestions.