Liman işletmelerinde ISO 14001 çevre yönetim sistemi standardı ve uygulama örneği
ISO 14001 environmental management system standards and application examples in port admi̇ni̇stration
  1. Tez No: 358484
  2. Yazar: KÜRŞAT BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Deniz ticaretinin en önemli altyapısını oluşturan Liman İşletmeleri son yarım asırdır çok hızlı gelişim göstermiştir. Liman Endüstrisi gelişirken bazı sorunlarında beraberinde getirmiştir. Bu sorunların en başında çevreye vermiş olduğu kirlilik gelmektedir. Çevre kirliliği ile etkin bir mücadele için, Çevre maliyetlerinin azaltılması, yasal süreçlere uyuma hazır olunması ve sürekli olarak çevre faaliyetlerini iyileştirme için standardlaşma ve sistem yaklaşımı Liman işletmeleri için işletme şartı haline gelmiştir. Bu çalışmamda Liman İşletmelerinin Çevre kirliliği ile sistematik mücadele etmesinin en etkin yolu olan ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin özelliklerinin, Çevre politikasının, Çevre Hedeflerinin, Çevre Boyutlarının belirlenmesinin, Çevresel Risklerinin değerlendirmesi, İç tetkik ve Düzeltici Faaliyetlerinin gerçekleştirilerek, Çevre Yönetim sistemi kuruluşunun ve uygulamasının nasıl olması gerektiğini ve Çevre Yönetim Sistemi uygulamanın faydalarını araştırdım.
Özet (Çeviri)
Port Administration, generating the most important infrastructure for shipping trade, has seen a lot of development in the last half century. However these developments in Port Administration have come with a lot of problems; the most important of which is environmental pollution. To effectively struggle against environmental pollution, a continuously standardized and systematic approach has become a primary condition for port administrations in order to reduce environmental costs, prepare for any necessary legal processes, and to improve environmental activities. Towards this standardized and systematic approach, in this study I have researched: how to implement and utilize Environmental Management, how to realize the advantages of Environmental Management, and finally how to actualize Internal Inspection and Activities. This study has been accomplished by evaluating Environmental Risks, by specifying Environmental Extents, by assessing Environmental Policy and Environmental Aims, as well by examining the ISO 4001 properties which are the most effective way to struggle systematically against environmental pollution in Port Administration.