Türk muhasebe standartları ve vergi uygulamaları arasındaki uyum ve bilançoya yansımaları
Between Turkish accounting standarts and tax applicationsharmonization and reflections on the balance sheets
  1. Tez No: 358485
  2. Yazar: TOLGAY MERT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları, Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları incelenerek çalışma kapsamındaki standartların işlevselliği açısından yararları ve uygulamaların vergi usul kanunu çerçevesinde yeri karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Türk Muhasebe Standartları Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurumu tarafından Uluslararası Muhasebe Standartları esas alınarak, düzenlenen muhasebe standartları Türkiye Muhasebe Standartları bu tez kapsamında incelenmiştir. Karşılaştırılan muhasebe standartları büyük ölçüde birbirleri ile örtüşmektedir. Bununla birlikte, bazı şekil ve içerik yönünden farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni ise, her ülkenin muhasebe uygulamalarının ve vergisel yapısının farklı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to survey International Accounting / Financial Reporting Standards and Turkey's Accounting / Financial Reporting Standards and compare the profit of the standards in the scope of this study in the means of functionality including the comparison of the position of applications in the frame of tax procedure law. The accounting standards regulated by Turkish Accounting Standards Agency and Capital Markets Board of Turkey following International Accounting Standards are investigated in this study. Compared accounting standards are mainly matching. On the other hand, some formative and conceptual differences are emerged. The reason is the varied accounting applications and tax structure of each country