Televizyonlarda yayınlanan çocuk programlarının okul öncesi eğitim becerilerinin gelişimine olan etkisinin ebeveyn görüşlerine göre incelenmesi (Kayseri ili örneği)
Analysing the effect of television programmes for children boardcasted on the development of skills in pre-school education in accordance with parents' views (Example of city Kayseri)
- Tez No: 358496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, televizyon programlarının okul öncesi eğitim becerilerine olan etkisinin; anne yaşı, baba yaşı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aile gelir durumu değişkenlerine göre incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanışmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı Serhatlıoğlu B. (2006) tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve 'Tv Programlarının Becerileri Etkileme Formu' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde t-testi ve ANOVA istatistiki yöntemlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada televizyon programlarının okul öncesi eğitim becerilerini önemli ölçüde etkileyen bir unsur olduğu öne sürülmüştür. Okul öncesi dönemde önemli ölçüde gelişen; dil alanı, bilişsel alan, sosyal-duygusal alan televizyon programları paralelinde önemli ölçüde değişime uğrayabilmektedir. Bu değişimi belirlemeye yönelik, ebeveyn görüşlerine başvurulmuş ve okul öncesi dönemde bulunan çocukların eğitim becerilerinin, televizyon programlarından ne derece etkilendikleri tespit edilmiştir. Araştırmada ailenin yaş, eğitim ve ekonomik durum değişkenlerine göre okul öncesi dönemde televizyon programlarının etkisinin, eğitim becerilerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu olumlu ve olumsuz yönlerden ele alınarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is analysing the effect of television programmes on skills in pre-school educatıon according to the variables: father's age, educational background, mother's age, educational background and level of income in family. In the survey, descriptive survey method has been used. Personel information form which was developed by researcher Serhatlıoğlu B. (2006) and the scale which has the question's for identification children's habit of watchin TV were used to collect datum. To analyse data obtained , T-test and ANOVA statistical method have been profitted. In the survey, ıt has been submitted that television programmes are factors effecting skills in pre-school education significiantly. The linguistic domain, cognitive domain and social-emotional domain reforming mostly in pre-school time can change considerably in parallel with television programmes. To identify this change, Parents's views have been appealed and the level of television programmes' effects on children has been identifiıed. In this survey , suggestions have been made by analysing the effect of television programmes on pre-school children's skills with both positive and negative sides.