Phrygia Epiktetos Bölgesi'nde ölüm, toplum ve kimlik
Death, society and identity in Phrygia Epiktetos
- Tez No: 688258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BOYANA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 594
Özet
Bugünkü Eskişehir ve Kütahya illeri sınırları içinde yer alan ve antik dönemde“Küçük Phrygia”olarak da bilinen Phrygia Epiktetos, taşıdığı etnik çeşitlilik ve bu çerçevede gelişmiş olan toplumsal yapısıyla eskiçağ tarihinin önemli coğrafyalarından biridir. Bölge, beş büyük kent Aizanoi, Dorylaion, Midaion, Kotiaeion ve Nakoleia hakimiyet alanında kalan üç farklı kültür bölgesinden oluşmuştur. Bu kültür bölgeleri Eskişehir ve Alpu Ovaları, Örencik Ovası ve bu iki düzlüğü birbirinden ayıran Türkmen Dağı silsilesinin oluşturduğu dağlık alandır. Phryg kültürünün en uzun ve yoğun şekilde izlenebildiği bölgede, Hellenistik Dönem ile birlikte mevcut yerleşimler Akdeniz tipi kentlere dönüşüp birer polis hâline gelmiş ve Hellen kültürü tüm kurumlarıyla toplumu etkisi altına almıştır. Roma egemenliği ile birlikte, özellikle dağlık ve kırsal bölgelerde Latin kültürü de kendini göstermeye başlamıştır. MÖ 3.yüzyıldan MS 3.yüzyıla kadar süren ve kendi içinde de coğrafi farklılıklar gösteren bu dönüşüm süresince Phryg, Hellen ve Latin kültürleri birbirilerini etkilemiştir. Ölüm düşüncesi, ona karşı geliştirilen tavır ve bu tavrın sonucu ortaya çıkan geleneklerde de bu sürecin etkisi hissedilmiş ve bu noktada tüm bu kategoriler, toplumsal kimliğin ifade aracı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Phrygia Epictetus, located within the boundaries of today's Eskişehir and Kütahya, and known as“Phrygia Minor”during Hellenistic and Roman Period, was one of the important geographies of ancient history thanks to its ethnic diversity and social structure which developed during this period. The region consisted of three different cultural geography which were dominated by the five major cities of Aizanoi, Dorylaion, Midaion, Kotiaeion and Nakoleia. These cultural regions are the Eskişehir – Alpu and Örencik Plain, and highlands seperating two plains. In the region where the Phrygian culture were standing for ages intensly and effectively, local settlements began to transform to poleis and Greek culture influenced to local societies by its all institutions. Along with Roman rule, Latin culture began to manifest itself, especially in the higlands and rural areas where Greek culture remained slower to dominate over fractured societies. In this conditions, Phrygian, Greek and Latin cultures also influenced each other in a syncretic way during this transformation which continued from 3rd century BC – 3rd century AD. In the concept of death, attitudes toward this concept and customs shaped by these attitutes, this process were also felt and at this point all of them became the means of expression of social identity.