The problem of liberty: An anarchist reading of Fight Club and the Dispossessed
Özgürlük sorunu: Dövüş Kulübü ve Mülksüzler'in anarşist bir okuması
  1. Tez No: 358541
  2. Yazar: DENİZ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Anarşist geleneğin postyapısalcı bir okuması bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu tez anarşizmin özgürlüğü vazgeçilmez ilan ederken, kendisini aydınlanma tuzağına düşürdüğü iddiasından yola çıkıyor. Özgürlüğün felsefesi olarak tanımlanabilecek anarşizm bireylerin tartışılmaz özgürlüğüne vurgu yapıyor. Ancak özgürlüğün ne olduğu sorusu bu aşamada problem yaratıyor. Özgürlük ya da bireysel özgürlüğün mümkün olup olmadığı, bireyin toplumda özgür olup olamayacağı soruları bu çalışmanın temel kaygılarıdır. Özgürlük probleminin edebiyatı yansımaları Fight Club ve Mülksüzler üzerinden okunarak, özgürlük sorunun anarşizmin aydınlanmacı paradigmadan temellenmesinden kaynaklandığı ve bunun çözümünün anarşizmin postyapısalcı bir okumayla sonuçlandırılabileceği iddaa ediliyor. Bu tezin klasik Avrupa temelli anarşizmin postyapısalcı bir eleştiriyle yeniden yorumlanmasıdır. Bu bağlamda Bakunin, Proudhon, Stirner, Malatesta gibi düşünürlerin eserleri postyapısalcı fikirlerle analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Poststructuralist criticism of anarchist approach of freedom will be the core of this study. This thesis claims that anarchist tradition while arguing freedom to be indispensable; it traps itself the trap of enlightenment. Anarchism which can be defined as the philosophy of freedom focuses on a world with an absolute independence of individuals. However, the question that, what freedom is, creates a problem for anarchism itself. This problem is based on discussions on the source of authority and relation between individual and society. Questions that if freedom and individual freedom are possible or not and could an individual be free in society, are the main concerns of this study. The reflections of the liberty problem on literature will be analyzed through Chuck Palahniuk?s Fight Club and Ursula K. Le Guin?s The Dispossessed. This thesis is thought to be a rethinking of classical European based anarchism with a poststructuralist approach. In this sense the works of classical anarchist thinkers such as Bakunin, Proudhon, Stirner, Malatesta etc. will be analyzed with poststructuralist ideas.