Gazete haberlerinde kimlik inşası: Terör haberlerinin sunumu
Identity-building in printed news media: The presentation of terror-related news
- Tez No: 358574
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küreselleşen dünyada insanların etkileşimleri büyük ölçüde kitle iletişim araçlarıyla gerçekleşmektedir. İnsanlar ait oldukları grupların dışındakilerle ilgili her şeyi medya aracılığı ile öğrenmektedir. Medya bireyler arasında etkileşimi gerçekleştirirken bireyin“ben”ve“öteki”algısını da şekillendirmektedir.“Ben”ve“öteki”kimliklerinin algılanması süreci toplumların etnik kimliklere bakış açısını da etkiler. Medyanın bu etkileme gücü etnik temelli terör gruplarının medyayı bir propaganda aracı olarak görmesine neden olmaktadır. Çalışmada, medyanın etnik temelli terör örgütlerini sunuş biçimlerine odaklanılmıştır. Bu bağlamda literatür taranmış ve gazete haberlerinin etnik temelli terörü sunuş biçimleri analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
Interactions of people in a globalized world exist through mass media. People Learn everything about the other groups through the media. During the interactions individual, media gives shape theperception of“I”and the“other”. Because of this power of media, ethnic-based terrorist groupsperceive the media as a propaganda tool. The study focused on forms of media presentation of ethnic-based terrorist organizations. In this context,forms of presentation newspaper articles were analyzed based on ethnicity terror with the help of literature.