Küreselleşme sürecinde Türkiye'de bölge yönetimi arayışları
The quest of regional administration in Turkey in the process of globalisation
- Tez No: 358575
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Küreselleşme ve bilgi toplumuna geçiş sürecinde dünyada yaşanan hızlı ve çok yönlü yapısal değişimler sosyal, ekonomik ve yönetsel yapıların da yeniden yapılanma sürecini beraberinde getirmiştir. Küreselleşme süreci, ekonomik rekabete hız kazandırarak, bölgesel ve yerel ekonomilerin de küresel ekonomide birer aktör olarak yer almasını sağlamıştır. Küreselleşme ve beraberinde gelen yeniden yapılanma süreçleri, başta Batılı ülkeler olmak üzere birçok ülkede, yerel/ bölgesel düzeyde yeni düzenleme mekanizmalarının oluşmasına, yasal düzenlemelerin yapılmasına ve yeni yerel ekonomik gelişme kurumlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum“yeni bölgeselleşme”kavramı altında ele alınmaktadır. Ülkemizde de, yeni bölgeselleşme ve beraberinde getirdiği kavramların yerel/ bölgesel gelişme politikalarına olan etkileri son dönemde daha net görülmeye başlanmıştır. Bu kapsamda Tezin başlıca amacı; yeni bölgeselleşme akımının ve bu akımla beraber ortaya çıkan yeni kavramların Türkiye'nin yerel/ bölgesel gelişme politikalarına özellikle“Kalkınma Ajanslarına”ne derece etkisinin olduğunu anlaşılır kılmak olacaktır. Ayrıca, Avrupa Birliği, kurulduğundan bu yana, hem Birlik bünyesinde hem de üye devletler bünyesinde bölgesel farklılıklar sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Bölgesel farklılıkların yarattığı olumsuz sonuçları gidermek ve ekonomik entegrasyonu sağlamak için Birlik,“Avrupa Birliği Bölgesel Politikası”nı oluşturmuştur. Tüm üye ülkelerde var olan bölgelerarası farklılıklar, Türkiye'nin de aşması gereken ciddi bir sorundur. Sonuç olarak, çalışmada bölgesel gelişmişlik kavramı, bölgesel gelişmişlik faktörleri ve ölçümü konularında literatür taraması yapılmış; bu kavram çerçevesinde değişen bölgesel politika evreleri değerlendirilmiş; yüksek eksende rekabet edebilirliğin sağlanması için bilgi ve yenilikçi temelli, yeni ve çeşitlendirilmiş müdahale araçları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler 1. Küreselleşme 2. Bölge 3. Bölgecilik 4. Bölgesel Politika 5. Kalkınma Ajansı
Özet (Çeviri)
Globalization processes, by provocation of the regional competition made regional and local economies as an actor in the global economy. Therefore globalization requires new processes and new regulations on the regional level. This is called“new regionalism”. The effects of“new regionalism”and its accompanying concepts among the regional development policies are begun to be seen more clearly in our country. The main purpose of this thesis in this context, is to make the effects of above mentioned concepts more clear on the local/regional development policies of Turkey and especially on“Development Agencies”. EU developed the“EU Regional Policy”in order to overcome the negative results of regional disparities and ensure economic integration. The regional disparities that exist in all member states, is a serious problem that must be overcomed by Turkey. As a result a literature review was carried out regarding the regional development concept, regional development factors and its measurement; then the evolution of the regional policy with reference to the regional competitiveness concept was evaluated, new and diversified regional policy instruments, based on knowledge and innovation, contributing to the high road competitiveness were analysed. Key Words 1. Globalisation 2. Region 3. Regionalism 4. Regional Politics 5. Development Agencies