Muş ilindeki Kafkas kökenli halklar
Caucasion community living in Muş
- Tez No: 358589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kafkasya kökenli topluluklar bugün Türkiye'nin demografik yapısında önemli bir yer tutmaktadır. Rusya'nın işgali ve katliamları nedeniyle 19. yüzyılın ikinci yarısında başlayan kitlesel göçler 20. yüzyılda da devam etmiştir. Sayıları hakkında net bir rakam bulunmayan Kafkasyalı gruplar hakkında şimdiye kadar siyaset bilimi, sosyoloji, edebiyat, folklor, antropoloji gibi alanlarda tezler yazılmıştır. Bu tez de Muş ilinde yaşayan Kafkasya toplulukları üzerine yapılmış sosyolojik bir çalışmadır. Tezin konusu Türkiye'nin Muş ilinin merkezinde ve bağlı köylerinde yaşayan Kafkasya kökenli grupların kimliklerini ne ölçüde koruyabildiklerini ve kaybettiklerinin tespitini yapmaktadır. Bu bağlamda, Muş ili ve köylerinde yaşayan Kafkas kökenli grupların kendilerini nasıl tanımladıkları, ana dillerini ne ölçüde korudukları, yeni nesle kültürel değerlerini aktarma biçimleri, atalarının göç edip geldikleri Kafkasya'daki gelenekleri ne ölçüde korudukları tespit edilmeye çalışılmıştır. Muş'ta yaşayan Kafkasyalı grupların üzerine bir ilk olan bu çalışma alanında önemli bir boşluğu dolduracaktır.Bu çalışma; Muş ili ve köylerinde yaşayan, Kafkasyalı gruplar üzerinde derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak yapılan bir saha çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini evreni temsil gücü olan ve kartopu örneklemiyle seçilen 23 katılımcı oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda elde edilen bilgilere göre, Muş merkez ve köylerinde yaşayan Kafkas halklarının büyük çoğunluğu ana dillerini bilmemektedirler. Bu konuda devletin ya da herhangi bir kurumun baskısı söz konusu değildir. Kendi içlerindeki farklı Kafkas kökenli kişilerle evlenmeleri dolayısıyla yaşanan bir durumdur. Kültürel aktarımın gerçekleştiği ilk yer olan aile ve aile içi ilişkiler grupların kültürünü olabildiğince korumaya çalıştığı yerlerdir. Göç ettikleri ata toprakları olan Kafkaslarla bağlantıları pek fazla kalmamıştır. Anahtar Kelimeler : Kafkasya halkları, Göç, Kimlik, Kafkasya, Muş
Özet (Çeviri)
Caucasion community holds an important place in Turkey's demographic structure.Due to the Russia's invasion and its slaughter, mass exodus which began in the second half of the 19th century ,has also continued in the 20th century.Thesis are written in political science,sociology,literature,folklore and anthropology about the Caucasion groups whose certain number has not been known .This thesis is a sociological study conducted on Caucasion communities living in the provience of Muş. This thesis subject identifies Caucaus groups living in the center of Muş province of Turkey and living in the villages in what extent they could protect and lost their identities.In this context, Caucaus groups living in the Muş province and villages are tried to be identified according to how they describe themselves,protect their native languages,they transfer their cultural values to the new generations and to what extent they protect the caucasus tradition which is a heritage from their ancestors.This first study on caucasion groups living in Muş will fill an important gap in its field. This research, is a field research which is done by using in-dept interview and participant field study with people who identify themselves as Caucasian and is living in Muş city center of Turkey and surrounding villages of Muş.This study is consisted of 23 participants who has representing power of universe and is selected by snowball sampling. According to the data getting from research results, majority of Caucasian people living in Muş city centre and villages could not recall their native languages.There is no goverment or any other agency pressure in this issue.This is a situation because of marrying with diffrent origins of caucasian people among themselves.Family and family relationships which is the first place of cultural transmission are the places that groups tries to protect their cultures.They lose their contacts with Caucasians which is their ancestor land. Key Words :Caucasion community,immigration,identification, Caucasian,Muş