L.N. Tolstoy'un 'Savaş ve Barış' ile Y.K.Karaosmanoğlu'nun 'Sodom ve Gomore' adlı romanlarında toplum eleştirisi
The criticism of the society in L.Tolstoy's ''War and Peace'' and Y.K. Karaosmanoglu's ''Sodom and Gomore''.
  1. Tez No: 358588
  2. Yazar: SÜREYYA ÖMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada 19.yy. Rus edebiyatının önemli yazarlarından biri olan L.N.Tolstoy'un“Savaş ve Barış”ile sanat hayatına Fecr-i Ati akımında başladıysa da, karamsar bir dünya görüşünden sıyrılıp realist-natüralist bir sanat anlayışına yönelen Türk edebiyatının önemli yazarlarından Y.K.Karaosmanoğlu'nun“Sodom ve Gomore”adlı eserleri toplum eleştirisi yönünden kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. L.N.Tolstoy'un“Savaş ve Barış”ile Y.K.Karaosmanoğlu'nun“Sodom ve Gomore”adlı eserlerinde yer alan toplumsal yaşam, aile ilişkileri, ahlaki değerler, memleketin işgali ve halkın işgale karşı tutumu, toplum eleştirisi ekseninde karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. L.N.Tolstoy'un ve Y.K.Karaosmanoğlu'nun toplum eleştirisine ışık tutan eserlerinde tespit edilen benzer noktalar üzerinde durulmuştur. Farklı coğrafyalardan, farklı dönemlerden gelmelerine karşın L.N.Tolstoy ve Y.K.Karaosmanoğlu'nun benzer sorunlar ve durumlar karşısında ortak tavırlar sergiledikleri sonucuna varılmaya çalışılmıştır. Ortak noktalara değinmenin yanı sıra farklılıklar da ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study literary works:“War and Peace”written by L.N. Tolstoy who was known to be the genius writer of the 19. century Russian literature and“Sodom and Gomore which was written by Y.K. Karaosmanoglu known as the genius of Turkish literature who though started his artistic carreer In Fcri Ati group yet after left his gloomy world view and directed himself to a realist-naturalist artistic view , are comprehensively studied in terms of criticism of society. Social life, family relations , moral values, the occupy of the country and the public reactions against the occupy are observed based on social criticism with a mutual perspective in the works of Tolstoy's ”War and Peace“ and Y.K. Karaosmanoglu's ”Sodom and Gomore". Common aspects are touched upon in L.N. Tolstoy's and Y.K.Karaosmanouglu's works which shed light to social criticism. Although they come from different geographies and eras, it is aimed to come to a conclusion that both L.N. Tolstoy and Y.K. Karaosmanoglu have presented a common attitude towards similar problems and situations. Besides touching upon their common aspects, their differences have been presented as well.