Fikir ve Sanat Eserleri Hukukunda manevi haklar
Moral rights in Intellectual Property Law
- Tez No: 358596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLŞAD KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnsanın yaratıcı düşüncesinin ürünü olan ve tarihi insanlık kadar eski olan fikir ve sanat ürünleri üzerinde uzun yıllar eser sahiplerinin hak sahibi oldukları kabul görmemiştir. Bu alandaki ilk kanuni düzenlemeler Fransız İhtilalinden sonra gerçekleşebilmiştir. Yine o tarihlerde, eser sahibinin hakkının niteliğini açıklayan pek çok teori ileri sürülmüştür. Geniş anlamda fikri mülkiyet, sınai hakları ve telif haklarını kapsayan bir üst kavramdır. Bu çalışmanın amacı, dar anlamdaki fikri mülkiyet haklarından olan ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) kapsamında düzenlenen manevi hakları açıklamaya çalışmaktır. FSEK, eseri meydana getiren eser sahibine mali haklar ve manevi haklar olmak üzere çeşitli yetkiler tanımaktadır. Bu yetkilerden yararlanmak Kanun tarafından eser olarak kabul edilen bir fikri ürünün meydana getirilmesine bağlıdır. Bu noktada, eserin sahibinin hususiyetini taşıması en önemli unsur olarak karşımıza çıkar ve bu unsur eser sahibi ile eseri arasındaki manevi bağı oluştur. FSEK yalnız eserleri değil, eser niteliği taşımayan bazı çalışmaları da koruma altına almıştır. Bunlar, eser sahibinin hakkına bağlantılı haklar, ad ve alametler, işaret, ses ve resim, mektuplar ile portrelerdir. Fikri Mülkiyet Hukukunun her geçen gün kazandığı öneme paralel olarak fikir ve sanat eserleri üzerindeki haklara ilişkin kapsamlı ulusal düzenlemelerin yanı sıra çok taraflı sözleşmelerle uluslararası alanda da koruma sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak eser sahibine tanınan manevi haklara ilişkin hükümlerin yetersizliği, mali haklara nazaran manevi hakların ikinci planda kalmasına yol açmaktadır. Anahtar Sözcükler 1. Fikri mülkiyet 2. Fikir ve sanat eserleri 3. Telif hakları 4. Eser sahibinin hakları 5. Manevi haklar
Özet (Çeviri)
The rights of the author on the intellectual and artistic works that are product of man's creativity and as old as human history has not been accepted for many years. It was only after the French Revolution the first legal regulations in this area. However, at that time, many theories have been proposed explaining the nature of the right of the author. In a broad sense of intellectual property that including industrial and intellectual property rights is a parent concept. The purpose of this study is try to explain the moral rights that are part of the intellectual property rights in the narrow sense and within the scope of Law No. 5846. Law No. 5846 gives various authorities to author including economic and moral rights. Make use of these authorities shall be subject to create a product which has been accepted as a work by the Law. At this point, the most important factor is that work must have the characteristics of it's author and this component constitues a link between the author and the work. Law No. 5846 protects not only works bu also some products are not describe as a work. These are related rights, names and signs, marks, sounds and photos, letters and portraits. In parallel with the importance of intellectual property law with each passing day, multilateral agreements aimed to provide protection in the international arena as well as the comprehensive national regulations on the rights of literary and artistic works. But the lack of moral rights granted to the author gives rise to moral rights to remain in second place compared to the economic rights. Key Words 1. Intellectual property 2. Literary and artistic works 3. Copyright 4. Rights of the author 5. Moral rights