Hegemonya krizi ve Türk sağı: Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti örneği
Hegemonic crisis and turkish right: The case of First Nationalist Government
- Tez No: 358603
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Siyasi rejimler ile devlet arasındaki kopmaz bir ilişkinin olduğunu savunulan bu tezde siyasi rejimlerin sınırlarını, rejimlerin değişim dinamiklerinin hangi toplumsal ve tarihsel temeller üzerinde oturduğunu Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti üzerinden çözümlenmeye çalışılmıştır. Soğuk Savaşın yoğun olduğu bir dönemde kurulun bu hükümet, yükselen popülist sol dalga ile mücadele etmiş, hegemonyanın konsolidasyonunu amaçlamış, ancak bunu istediği ölçüde başaramamıştır. Bununla birlikte özellikle devlet personel politikası, sağ siyasi rejimlerin karakteristik yapısını ortaya koymuştur. Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti soğuk savaşın en yoğun olduğu dönemlerde kurulmuştur. Bu hükümetler, islamcı ve milliyetçi sağın muhafazakar-liberal sağ öncülüğünde yükselen emekçi ve popülist sol hareketlere karşı oldular. Daha sonraki sağ hükümetlerin de ideolojik öncüsüydüler..Hem hakim sınıfların yapısının değişmesi hem de sermaye birikim biçiminin bir bunalıma doğru gitmesinin önlenemez habercisiydi. Ama esas olarak sınıf mücadelesi ile siyasi rejimin ve devlet ilişkisinin önemli bir göstergesiydi.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation, I am working on the question of how social-historical conditions affect political regime changes. I try to answer this question with respect to a specific period in Turkish political history known as the First Nationalist Front Government (two successive coalition governments of nationalist and Islamic right-wing parties) in the 1975. The First Nationalist Front Government were established in a period when the effects of Cold War in Turkey were felt most clearly. These governments became the most important tools of the dominant classes against the labour and leftist movement. Although the goal was the consolidation of hegemony of the Turkish right, this goal was not fully accomplished. Still, First Nationalist Front Government served as the ideological pioneers of the post-1980 right-wing governments. They were the first signals of the change in the composition of dominant classes as well as the crisis of the existing accumulation regime in the 1970s.. It's a case where the links between class struggle, political regime and the state can be seen very clearly.