Kavram sözlükleri ve Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi söz varlığı üzerine bir deneme
Dictionary of concepts and an essay on the vocabulary of Kipchak Turkish Language with Armenian letters
- Tez No: 358602
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇENGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Türk dilinde sözlük yazma geleneği çok eski dönemlere gitmesine rağmen bu alandaki çalışmalar ülkemizde son zamanlarda artmaya başlamıştır. Bugün sözlük bilimiyle ilgili çalışmalara bakıldığında uygulama kısmı olan sözlük yazmanın, teori kısmına göre daha ileride olduğu gözlenmektedir. Bu gerçekten hareketle tezde sözlük biliminin iki temel bölümü ele alınmaya, hem teori hem uygulama kısmı birlikte verilmeye çalışılmıştır. Tez, genel olarak sözlükler, kavram sözlükleri ve özelliklerinin verildiği teori kısmı ile Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi alanında bir kavram sözlüğü denemesinin yapıldığı uygulama kısmı olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezin ana konusunu, sözlük biliminin fazla işlenmemiş bir kolu olan kavram sözlükleri oluşturmaktadır. Tez çalışmasında, sözlükçülük alanında ülkemizde son yıllarda artmaya başlayan çalışmalara katkıda bulunulması, özellikle bugüne kadar üzerinde yeterince durulmamış olan kavram sözlükleri alanındaki boşlukların kısmen de olsa doldurulabilmesi amaçlanmıştır. Diğer amaç ise yine Türk dili alanında üzerinde çok durulmamış olan ve son zamanlarda çalışmaların yoğunlaştığı Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi sahasındaki araştırma ve incelemelere yardımcı olmaktır. Kıpçak sahasının ayrı bir kolu olup 16. ve 17. yüzyıl Kıpçak Türkçesini temsil eden Ermeni harfli Kıpçakçanın söz varlığı, tezin uygulama malzemesini oluşturmaktadır. Bu söz varlığının isim malzemesinden yararlanılarak oluşturulan bir kavram sözlüğü denemesi, ilk bölümde yer alan kavram sözlükleriyle ilgili teorik bilgiler ışığında hazırlanmış ve bu bilgilerden yola çıkılarak kavram sözlüğünün çeşitli yönlerden incelemesi yapılmıştır. Anahtar Sözcükler 1- Kavram sözlükleri=Tematik sözlükler 2- Sözlük bilimi 3- Türk dili 4- Tarihî Sözlükler 5- Ermeni harfli Kıpçak Türkçesi
Özet (Çeviri)
Although the tradition of dictionary writing in Turkish language dates back to ancient times, studies in this field has recently began to increase in our country. Today when the studies in lexicology are examined, it is observed that the dictionary writing which is the application part is one step ahead of the theory part. Based on this fact two main sections of dictionary writing were tried to be held together in this thesis study, both the theory and the application parts were tried to be given together. Our thesis is composed of two main parts, namely, the theory part in which dictionaries, concept dictionaries and their properties are given and the application part which includes the trial of a concept dictionary of Kipchak Turkish with Armenian letters, in general. Dictionary of concepts, which are more unprocessed branch of lexicology, constitute the main subject of the thesis. In this thesis, it is aimed to contribute to the studies in the field of lexicography which has began to increase in recent years in our country and especially it is aimed to fill the gaps in the field of the concept dictionary which has inadequately addressed so far. The other aim of this thesis is to help research and analysis in the field of Kıpchak Turkish with Armenian letters where inadequate emphasis was shown again in Turkish Language and also where the intensified research has been carried out recently. The presence of vocabulary of Kıpchak Language with Armenian letters which is a separate branch of Kipchak field and had repsesented the Kipchak Turkish in the 16th and 17th centuries, constitute the application materials of thesis. The dictionary of concept trial which was generated from the noun material of this vocabulary was prepared in the light of theoretical knowledge about the concepts dictionaries and on the basis of this information the concept dictionary has been examined from various aspects Keywords 1 - Concepts dictionaries=Thematic dictionaries 2 - Lexicography 3 - Turkish language 4 – Historical Dictionaries 5 - Kipchak Turkish with Armenian letter