İnternet medyasında suça karıştığı iddia edilen çocuk haberlerinin etiketleme sürecine etkisi
The effect of the news about juveniles allegedly involved in crime in online newspapers on labeling process
  1. Tez No: 358659
  2. Yazar: HAKAN BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Suça sürüklenmiş bir çocuğu suçlu kariyerine iten başlıca etken etiketlemedir. Etiketleme süreci toplumun çocuğun sapma davranışını fark etmesiyle başlar. Dolayısıyla toplumun çocuğun sapmasını fark etmesini sağlamak bu sürecin en can alıcı aşamasıdır. Günümüzde bu işi toplumda en etkin bir şekilde yerine getiren ise internet haber gazeteleridir. Çocukların suça sürüklendiği ve toplumun internet haber gazetelerinde yayınlanan haberlerin içeriklerinden etkilendikleri varsayımından yola çıkan bu çalışmada, suça karışan çocuk haberlerinin internet haber gazetelerinden topluma nasıl yansıtıldığı konu edinilmiştir. Çalışmada, suça karıştığı iddia edilen çocuk haberlerinin etiketleme sürecine etki eden yönlerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Çalışmada Milliyet, Hürriyet ve Habertürk internet haber gazetelerinin 2012 yılında yayınladıkları toplam 176 suça karışan çocuk haberi içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ulaşılan sayısal ve betimsel bulgular değerlendirildiğinde, suça karışan çocuk haberlerinin okuyucunun dikkatini çekecek şekilde sunulduğu, haber metinlerinde çocukların tanınmasını sağlayabilecek bilgilerin okuyucuyla paylaşıldığı, suçsuzluk karinesi ihlal edilerek çocukların suçlu olarak yansıtıldığı, haber metinlerinde bulunan gereksiz ayrıntılarla toplumun olumsuz olarak yönlendirildiği ve böylece internet haber gazetelerinin çocukların etiketlemesi sürecine etki edebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main factor that propels a child who is drifted into crime to delinquent career is labeling. The labeling process begins when the society notices the child`s deviant behavior. Therefore, the most vital stage in this process is to make the society realize the child?s deviance. Today, it is online newspapers that fulfills this stage in a most effective manner. Based on the assumption that juveniles are dirfted into crime and the society is affected by the texts of the news that are broadcasted from online newspapers, this study is concerned with the reflection of juvenile delinquency news to the society from online newspapers. In the study, it is aimed to bring out the aspects of the news about juveniles allegedly involved in crime that affect the labeling process. In the study, a sum of 176 news that are broadcasted from Milliyet, Hürriyet and Habertürk in 2012, were examined with the content analysis method. When the quantitative and qualitative findings evaluated, the obtained result are that juvenile delinquency news are served as it attracts the reader?s attention; some informations about the juvenile that makes him/her known, are shared with the reader in the texts; by violating the presumption of innocence juveniles are reflected as indeed they are criminal, society is guided negatively by unnecessary detailes existed in the texts, and so online newspapers facilitates the labeling process of the juveniles.