Terör örgütü PKK nın ekonomik ilişkileri ve terörle mücadelede örgütün ekonomik kaynaklarının kesilmesi mücadelesi
The economical relations of the terrorist organization PKK and the struggle against the organization's economic resources
- Tez No: 872896
- Danışmanlar: DR. PELİN YANTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Siyasal Bilimler, Economics, Finance, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Terörist örgütlerin mali kaynaklarının engellenmesi, terörle mücadelenin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda terörist örgütlerin mali kaynaklarının tespit edilerek, bu kaynakların engellenmesi terörist faaliyetler üzerinde doğrudan etki göstermektedir. Mali kaynakları engellenen terör örgütlerinin terörist eylemlerini sürdürebilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla terörün mali kaynakları ile mücadele, terörle mücadele içerisinde özel bir öneme sahiptir. Çalışma kapsamında değerlendirdiğimiz gibi Türkiye'de son dönemlerde, terörizmin finansmanının önlenmesi için bazı yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi yanı sıra uluslararası mevzuat ile de uyum çalışmaları yürütülmektedir. Bu konuda 6415 Sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun ve 5549 Sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında etkili tedbirler hayata geçirilmiştir. Çalışma kapsamında da PKK'nın mali kaynakları incelenmiş ve bunların engellenmesi için mücadele yöntemleri ve stratejileri üzerinde durulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda malvarlığının dondurulması ve müsadere tedbirlerinin yanı sıra önleyici tedbirlerin de büyük öneme sahip olduğu belirlenmiş, bu alanda özellikle şüpheli işlem bildirimi yapısının güçlendirilmesi ile terörizmin finansmanı mücadelesinin başarılı olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Preventing the financial resources of terrorist organizations constitutes an important dimension of the fight against terrorism. In this context, determining the financial resources of organizations and preventing these resources has a direct impact on terrorist activities. It is not possible for terrorist organizations whose financial resources are blocked to continue their terrorist activities. Therefore, the fight against the financial resources of terrorism has a special importance in the fight against terrorism. In recent years in Turkey, the implementation of legal regulations for the prevention of financing of terrorism as well as the work being carried out in compliance with international regulations. In this regard, measures are taken within the scope of Law No. 6415 on Prevention of Financing of Terrorism and Law No. 5549 on Prevention of Laundering Proceeds of Crime. So, in this study, the financial resources of the PKK were examined and the methods and strategies to prevent them were emphasized. As a result of the evaluations made, it was determined that the freezing of assets and confiscation measures as well as preventive measures are of great importance, and it has been revealed that the fight against terrorism financing can be successful, especially by strengthening the suspicious transaction reporting structure.