İspanya ile ETA arasında yürütülen terör müzakerelerinin yazılı basında ele alınış biçiminin söylem analizi
A discourse analysis of the negotiations between Spain and ETA in written media
  1. Tez No: 358677
  2. Yazar: ERHAN İŞKAR
  3. Danışmanlar: DR. EYYÜP YAŞAR KÜRÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
16 Mayıs 2005' te İspanya hükümeti, İspanya Parlamentosundan ETA ile müzakerelere başlamak için izin almış ve 5 Haziran 2006'da müzakerelere başlayacağını duyurmuştur. 20 Ekim 2011'de ETA silahlı mücadeleye son verdiğini açıklamıştır. 16 Mayıs 2005'den 20 Ekim 2011'e kadar İspanya hükümeti ile ETA arasında yapılan müzakerelerde yapılan talep ve verilen tavizler araştırma konumuzu oluşturmaktadır. Bu talep ve tavizlere ulaşmak için; İspanya'dan El Pais, İngiltere'den The Guardian, İrlanda'dan The Irish Times ve Amerika Birleşik Devletleri'nden The New York Times gazetelerinde yer alan haberler“Eleştirel Söylem Analizi”yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Spanish government took her leave of starting negotiations with ETA from the Parliament on 16 May 2005 and announced the starting date of the negotiations as of 05 June 2005. On 20 October 2011, ETA declared her decision of halting the Armed resistance. This study covers the demands and the concessions between the Spanish government and ETA during the negotiations on the period between 16 May 2005 and 20 October 2011. The negotiation process was examined through a critical discourse analysis method on the news published in El Pais from Spain, The Guardian from Britain, The Irish Times from Ireland and The New York Times from the U.S.