Ulusal güvenlik politikalarının belirlenmesinde istihbaratın rolü ve önemi
The role and the importance of intelligence in determination of national security policies
- Tez No: 358678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Güvenlik, ulus devlet yapılarının oluşmasından beri tartışılan bir kavramdır. Yirminci yüzyılda yaşanan iki dünya savaşı, Soğuk Savaş, küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve terörün uluslararası nitelik kazanması birçok kavramı olduğu gibi güvenlik kavramını da değişikliğe uğratmıştır. Buna paralel olarak ulus devletlerin güvenlik politikaları da değişim göstermiştir. Çalışmanın birinci bölümünde güvenlik kavramını şekillendiren uluslararası ilişkiler teorileri, güvenliğin farklı ölçekteki türleri, değişen güvenlik politikaları ve değişime sebepler ile bunların Türkiye'deki etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde, istihbarat kavramına değinilmiş, temel özellikleri, çalışma alanları, istihbarat teşkilatlarının görevlerine değinilmiş, istihbarat ve güvenlik arasındaki ilişki irdelenmiş, daha sonra Türkiye'de ulusal güvenliğe katkı sağlayacak seviyede görev yapan kuruluşlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ulusal güvenlik politikalarının belirlenmesi süreçlerinde istihbaratın rolü ve karar alıcılara vereceği katkı incelenmiş olup, son bölümünde incelediğimiz kavramlar ışığında gerek istihbarat-karar alıcı ilişkilerine gerek Türkiye'de bu ilişkinin durumuna ve geleceğine ilişkin sonuçlar çıkartarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Security, since the formation of the nation-state structure is a concept discussed. In the twentieth century experienced 2 World War, the Cold War, globalization, technological advances and a lot to gain international nature of the concept of terrorism as well as changes in the concept of security has experienced. Correspondingly the security policies of nation states has changed. In the first part of the study of international relations theories have shaped the concept of security, the security of different scale types, changing security policies and cause changes in Turkey and their implications are discussed. In the second part, the concept of intelligence is mentioned, the basic characteristics, work areas, the intelligence of the tasks discussed, intelligence and security relations between the studied and later in Turkey national security will contribute to the level of working in organizations are examined. In the third part of national security policy, the process of identifying the role of intelligence and with decision-makers given the contribution that has been extensively studied in the last section we examine the concept in light of the need intelligence- decision-makers to relations both in Turkey this relationship and future results related to removing the suggestions have been made.