Türkiye kırsalı bölgesel suç verilerinin analizi:Zaman serileri yaklaşımı
The crime data analysis of Turkey's rural regions:Time series approach
- Tez No: 358687
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Suçu önlemek adına atılan tüm adımlar toplumun genel güvenliğinin sağlanması açısından gereklidir. Güvenlik birimleri açısından suçu oluşmadan engellemek, suç oluştuktan sonraki soruşturma işlemlerini yürütmekten daha önemlidir. Suçu önleyebilmek adına atılan tüm adımlar toplumun daha güvenli bir ortamda yaşamasını sağlayacaktır. Bu çalışmada 2001-2011 yılları arasında Türkiye'nin kırsal alanlarında resmi kayıtlara göre en sık meydana gelen asayiş olayları kullanılmıştır. Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin kırsal alanında meydana gelen asayiş olaylarının bir kısmına (Öldürme, Kasten yaralama, Tehdit, Kötü muamele, Hırsızlık, Mala zarar verme, Trafik kazası sonucu yaralama/öldürme) yönelik bölgesel zaman serisi modelleri ortaya konmuş, her bölgede gelecek dönemlere yönelik suç miktarlarına ilişkin öngörüler elde edilmiştir. İkinci aşamada 7 coğrafi bölgenin kırsal alanları arasındaki kointegre ilişkiler incelenmiştir. Hangi bölgenin diğer bölgelerle asayiş suçları açısından etkileşim içinde olduğu üzerinde durulmuştur. Kointegre ilişkiler incelenirken Engle-Granger (1987) yöntemi kullanılmıştır. Toplam 21 kointegre ilişkinin belirlenmesiyle, Türkiye'nin tüm bölgelerinin kırsal kesimler yönünden asayiş olayları etkileşimleri incelenmiştir. Genelde kent merkezleri açısından yapılan suç incelemeleri gerek veri yetersizliği gerekse de veriyi elde etmede yaşanan zorluklar nedeniyle kırsal alanlar açısından geri planda kalmıştır. Kentsel alanlara yönelik yapılan incelemelerden farklı olarak ilk kez kırsal alanlar incelemeye konu edilmiştir. Çalışmayla, bu yöndeki eksikliğin giderilmesi ve kırsal kesim için konuya yönelik yeni çalışma alanlarına ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All the steps taken in order to prevent crime are crucial to ensuring the general security of society. As for security units, preventing crime before they occur is more important than investigating them after their occurrence. All the steps taken in order to prevent crime will enable the society to live in a safer environment. In this study, most frequently occurring crimes against public order according to official records in rural areas of Turkey between the years 2001-2011 were used. The regional time series models have been introduced for some of the crimes against public order (Murder, Intentional injury, Coercion and blackmail, Maltreatment, Theft/Burglary, Offence against property, Injury/kill with traffic accident) occurring mostly in rural areas of Turkey's seven geographical regions; estimates of the occurrences of crimes against public order events in all regions for future have been obtained. Subsequently, cointegrations between the rural regions of seven geographical regions were examined. Which regions interact with other regions in terms of public order offenses has been emphasized. Engle-Granger (1987) method has been used for examining the cointegration relationship. With a total of 21 cointegration determined, the interaction of public order events in Turkey's seven geographical regions were examined in terms of rural areas. The studies, dealing with the public security events in rural areas are not satisfactory when compared with the ones on urban areas because of insufficient data or due to the difficulty in obtaining the proper data. Being different from the studies on urban areas, the rural areas have been the subject of research in terms of public security events for the first time in Turkey. With this study, it is intended to fill the gap in this respect and to pave the way for the relevant studies focusing rural areas.