Türkiye'nin dış ticaretinde yapısal dönüşüm (1990-2011)
The structural transformation in the foreign trade of Turkey (1990-2011)
  1. Tez No: 358745
  2. Yazar: AZİZ MURAT HATİPAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUBA ONĞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
HATİPAĞAOĞLU, Aziz Murat. Türkiye'nin Dış Ticaretinde Yapısal Dönüşüm (1990-2011), Doktora Tezi, Ankara, 2014. Türkiye'nin 1980 sonrası uyguladığı makro iktisat politikası değişikliği, birçok alanda olduğu gibi dış ticaret alanında da önemli yapısal değişikliklere neden olmuştur. 1980 öncesinden farklı olarak dış ticaret politikasında da köklü bir değişiklik gündeme gelmiş ve“İhracata Yönelik Sanayileşme Stratejisi”adı verilen yeni bir paradigmaya geçilmiştir. 1980 yılından 1990'a kadar geçen süre yapısal değişikliklerin hazmedilmeye çalışıldığı bir dönem olmuştur. Bu on yıllık sürede makro iktisat politikalarının bilhassa küresel iktisat politikalarıyla uyumlu hale getirilmesi çalışmalarına da şahit olunmuştur. 1990 sonrası Türkiye'nin dış ticaretinde yapısal bir dönüşümün gerçekleşip gerçekleşmediğinin araştırılması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Çalışmamızda,“Sabit Pazar Payı-(Constant Market Share CMS)”analiz yöntemine ilişkin yeni formül kullanılarak, Türkiye'nin 1990 sonrası dış ticaretinin yapısal dönüşüme uğrayıp uğramadığı ilk kez değerlendirilmiştir. Bu analiz yöntemi uygulanırken 1990-2011 arası dönemdeki veriler Birleşmiş Milletler (BM) Geniş Ekonomik Grupların Sınıflandırması'na göre derlenmiş ve standart sağlanması açısından“Bütünleştirilmiş Dünya Ticaret Çözümü (The World Integrated Trade Solution-WITS)”verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
HATİPAĞAOĞLU, Aziz Murat. The Structural Transformation in the Foreign Trade of Turkey (1990-2011), PhD Thesis, Ankara, 2014. The change in macro economic policies after 1980 applied by Turkey has caused many structural changes in foreign trade like other economic areas. Unlike before 1980 a fundamental change has been raised in the foreign trade policy and a new paradigm called the“Export Oriented Industrialization Strategy”has ben accepted. The period from 1980 to 1990 was a period where structural changes were being digested. It was witnessed that macro economic policies of Turkey were compatible with global economy policies, the work of harmonization of economic policies. The purpose of our study is to investigate whether a structural transformation has taken place in Turkish international trade after 1990. In this study, the structural transformation of Turkey's foreign trade in the post 1990 period is evaluated with a new formula contributed by Memedovic and Iapadre named“Constant Market Share”method of analysis for the first time. To analyze the period between 1990-2011, the data was compiled to the category of the United Nations (UN)-Broad Economic Categories Classification(BEC) and for standardization of the data“World Integrated Trade Solution (WITS The World Integrated Trade Solution-)”was used in the analysis.