Sağlık kurumlarında iletişimin hasta memnuniyeti üzerine etkisi (Arnavutluk merkezi askeri hastanede bir uygulama)
Sağlik kurumlarinda i̇leti̇şi̇mi̇n hasta memnuni̇yeti̇ üzeri̇ne etki̇si̇: Arnavutluk merkezi̇ askeri̇ hastanede bi̇r uygulama
- Tez No: 358746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Hospitals, Health Care Management, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İletişim“Bilgi alışverişi bilgi üretme ve anlamlandırma sürecidir”. İletişim, başkalarına bağımlılık gibi bir durumun da ortaya çıktığı hastalıkta hasta açısından anlamı daha da artar.Hastaneler sundukları sağlık hizmetlerinin ertelenemez özellikte olması sebebiyle, hastalara (müşterilere) sundukları hizmetin kaliteli ve güvenilir olması gerekir. Bu bağlamda hasta tatmini günümüzde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle sağlık personeli ile hasta arasında kurulan iletişimin de sağlıklı olması hem hastane açısından hem de hasta açısından çok önemlidir. Bu çalışma, Arnavutluk Askeri Merkezi Hastanesi'ndeki hizmet alan hastalar ile sınırlandırılmıştır. Hastanedeki ayakta tedavi, poliklinik ve klinik hastaları yanı sıra günü birlik yatış çıkış yapan hastalar olmak üzere toplam 300 kişi üzerinde kolayda örnekleme yöntemi seçilerek uygulanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Ilk iki bölümde teorik kavramlara yer verilmiştir. Birinci bölümde, genel anlamda iletişim kavramı, iletişimin amacı ve önemi; iletişimin öğeleri ve süreci, kurumlarda iletişim kanalları ile kurumlarda iletişim araçları yer almıştır. İkinci bölümde, sağlık kurumlarında iletişim; hasta ve sağlık personeli iletişiminin teorik kısmına yer verilmiştir .Üçüncü bölümde ise metodoloji ve uygulamaya yer verilmiştir. Çalışmada sağlık personeli ile hasta arasındaki iletişimin niteliğini belirlemek, taraflar arasındaki sorunları saptamak ve bu sorunlara ilişkin çözümleyici önermelerde bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is the process which is producted and exchanged of the information. Communication has a more important meaning for the patients who are dependent to the others. As health services are provided by the hospitals can not to be postponed as a characterististic of the service, the services to the patients (customers) must be quality and reliable. İn this context, patient satisfaction has crucial at the present day. For this reason a rilable communication between health personnel and patients is very important for both enterprises and patients. This research made with the patients of the Central Military Hospital in Albania. In the hospital has applied the method to 300 patients randomized from outpatient polyclinic, clinical and patients comes for overnight. This study is consists of three parts.In the first two chapters are given to the theoretical concepts. At the first chapter. In general sense, the concept of communication, purpose and importance of communication; elements of communication and process, in the institutions has been taken place channels of communication with communication tools.In the second part; Communication in health institutions; patients and health personnel has been given to the theoretical part of the communication.In the third section are given the methodology and application. İn survey the dates are analyzed through the SPSS 17 statistical packet and 5 point Likert type scale has been used. İn our study we define the quality of communication between patients and medical staff, shows the problems between them and aims to bring the proposals to find solutions or to prevent these problems.