Avrupa Birliği'nin askeri kabiliyetleri: Yeterlilik ve sınırlamaları
Military capability of European Union: Competency and constraint
  1. Tez No: 358744
  2. Yazar: ERGUN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM AKGÜL AÇIKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; Soğuk Savaş sonrası yeniden şekillenen küresel güvenlik ortamında, AB'nin meydana getirmeye çalıştığı ortak güvenlik ve savunma politikasının ana enstrümanlarından olan çokuluslu kuvvet yapıları ile AB'nin sahip olduğu askeri kabiliyetlerinin yeterliliklerini ve sınırlılıklarını ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde AB'nin askeri kabiliyetlerinin oluşum süreci incelenmiştir. Bu bölümde AB'yi askeri oluşuma iten nedenler, ortak güvenlik politikası ile ilgili siyasi süreç ve AB'nin bu bağlamda oluşturduğu kuvvet yapıları ele alınmıştır. İkinci Bölümde ise; AB'nin askeri kabiliyetlerindeki eksiklikleri gidermede gözlemlenen sorun alanları ile mevcut askeri kabiliyetlerinde öne çıkan eksiklikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, AB'nin askeri kabiliyetleri geliştirme adına aldığı tedbirler, planlar ve mekanizmalar ile geliştirilen askeri kabiliyetler incelenmiştir. Çalışmada, AB'nin ortak silahsızlandırma operasyonları, insani yardım ve kurtarma, askeri danışmanlık ve destek, çatışmaların önlenmesi ve barışın korunması görevleri ile çatışma sonrasında barışın yeniden tesis edilmesine yönelik tedbirler ve istikrarın sağlanması gibi askeri nitelikli görevleri, hâlihazırda sahip olduğu askeri kabiliyetlerle icra edebileceği sonucuna varılmıştır. AB bu görevler için operasyonel yeterliliğe sahip olmasının yanında, taktik ulaştırma, lojistik, havada yakıt ikmali alanlarındaki kabiliyetlerini arttırması gerekmektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate competencies and constraints of multinational force structures which are main instruments of common security and defence policy formed up by EU in the newly formed global security environment after the Cold War. In the first chapter of the study; it is studied that the process of EU's political efforts to gain military capabilities. In this section, the reasons that led the EU to have military capabilities; the political process of the EU's common security policy; the force structures created in this context are discussed. In the second chapter, the observed shortcomings in the EU's military capabilities and problem areas that stand out in military capability is tried to reveal. In the third chapter of the study, the measures taken on behalf of the development of EU military capabilities; plans and mechanisms that are developed and developing military capabilities are analysed. As a conclusion; the EU, have been reached the military capabilities to perform joint disarmament operations, humanitarian and rescue operations, military advice and assistance, conflict prevention and peace-keeping tasks, peace reestablishing tasks and stability ensuring tasks as paramilitary duties.