Sermaye yeterliliği düzenlemelerinin finansal krizlerin önlenmesindeki rolü ve gerekliliği
The role and requirement of the capital adequacy regulations for preventing financial crises
  1. Tez No: 358754
  2. Yazar: CENGİZ DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEDAT AYBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tezin konusu, tarihi perspektif içerisinde, finansal piyasalarda sermaye yeterliliği düzenlemelerinin finansal krizlerin önlenmesindeki rolünün değerlendirilmesidir. Bu tezle, sermaye yeterliliği düzenlemelerinin gerekliliğinin tarihsel boyutu da içerecek şekilde araştırılması, finansal krizlerle ilişkisinin ve etkileşiminin ortaya konulması ve konunun ekonometrik olarak sınanması da amaçlanmıştır. Paranın aktarım mekanizması içerisinde çok önemli bir rolü olan finansal sistemin güçlü bir şekilde ayakta kalabilmesi ve ekonominin ihtiyaçlarını gecikmeksizin karşılayabilmesi için, sağduyulu düzenlemelere ve özellikle sermaye yeterliliği düzenlemelerine duyulan ihtiyaç açıktır. Sermaye yeterliliği düzenlemelerinde, analizlerin anlaşılmaz rakamlar yığını olmasının ötesine geçilerek, yapılan hesaplamaların“risk farkındalığı ve risk bilinci”çerçevesinde yapılması,“herkese ve herşeye uygun ölçü”kuralından uzaklaşılarak, yapılan hesaplamalardan anlamlı stratejik kararların türetilebilmesine imkan veren“bankaya özgü”risk yönetim sistemlerinin kurulması önerilmektedir. Finansal krizler ile sermaye yeterliliği düzenlemeleri arasındaki ilişki, literatürde,“asimetrik bilgi”,“ahlaki tehlike”ve“tersine seçim”ve“batmak için çok büyük”konuları etrafında tartışılmıştır. Finansal sistemde, finansal kuruluşlar lehine oluşan asimetrik bilginin ahlaki tehlikeyi ve tersine seçimi yarattığı ve bu nedenle sorunların çözümünü imkansız hale getirdiği savunulmuştur. Finansal krizler ile sermaye yeterliliği düzenlemeleri arasındaki ilişki ekonometrik olarak sınanmış olup başlangıçta ortaya konulan hipotez istatistiksel olarak anlamlı bulunmamakla birlikte, diğer literatür bulguları ve finansal krizlerden verilen gerçek kesit örneklerinde de yer aldığı üzere, krizlerle sermaye yeterliliği düzenlemeleri arasındaki ilişki açıkça görülebilmektedir. Nitekim, yaşanan son krizlerden hareketle, bankacılık düzenlemelerinde ne zaman deregülasyona gidilse, arkasından finansal krizlerin yaşanması kaçınılmaz olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is, in historical perspective, to evaluate the role of capital adequacy regulations in financial markets on preventing financial crises. The aim of this thesis is also to investigate the historical dimension of capital adequacy regulation requirements, to prove the relationship and interaction between financial crises and capital adequacy regulations and to test the issue econometrically. It's obvious that any financial system, which has an important role in transfer mechanisms of money, requires prudential regulations and especially capital adequency regulations, to expediate support and sustainability based on the needs of the economy. In capital adequacy regulations, going beyond the view of incomprehensible risk management numbers, the calculations in“risk awereness and risk consciousness”context, by drifting away from the rule of“one size fits all”, set up“the bank-specific”risk management systems which allow that calculations capable of creating significant strategic decisions, are recommended. In literature, the relationship between financial crises and capital adequacy regulations are argued around“asymmetric information”,“moral hazard”,“adverse selection”and“too big to fail”concepts. In financial systems, some defend the position that consists of asymmetric information in favor of financial institutions has caused“moral hazard”and“adverse selection”, therefore the solutions of problems have become more complex and impossible to solve. The relationship between financial crises and capital adequacy regulations have been tested econometrically. Although the results of the analysis are incompatible with empirical findings, this relationship can be clearly seen from the literature findings and actual cross-section financial crises samples. As a matter of fact, according to recent financial crises, whenever banking regulations are abated, subsequent financial crises have been unavoidable.